Viskon Kumaş

Moda ve tekstil sektöründe sevilen, kaliteli ve sağlıklı kumaş çeşitlerindendir. Viskon kumaşlar yapıları itibariyle pamuklu kumaşlara çok benzerler. Birçok üründe bu kumaşın kullanımı yaygındır. Tekstil ham maddesi olarak kalitesi yüksek bir üründür ve nem emiciliği fazladır. Yapısındaki selüloz pamuk ile benzerliğini yaratan temel özelliktir. Viskon kumaş hakkında tüm ayrıntıları aşağıda inceleyiniz.

Viskon Kumaş Nedir?

Viskon Kumaş

Kayın ağacından üretilen bir ham madde olduğunu belirtilebilir. Yapısında selüloz vardır ve üretimin gerçekleşme safhasında selülozda kimyasal bir değişiklik olmaz. Üretimi bittiğinde filament biçimine gelir ve yine selüloz olarak kalmaktadır. Pamukla benzerliği de bu özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Bu kumaş türü son dönemin moda kumaş türlerinden bir tanesidir. Kaliteli ve kullanım alanı geniştir.

Viskon Kumaş Özellikleri

Bu kumaşın birçok nitelik dikkat çekmektedir. Moda dünyasında da sıkça tercih edilen kumaşın önde gelen özellikleri şunlardır:

 • Yüksek oranda nem emicidir,
 • Rahat ve zarif bir kumaştır,
 • Şişme özelliği yüksektir; bu nedenle %120’ye varabilen bir su emiciliği mevcuttur,
 • Baskıya elverişlidir,
 • Renkleri canlı tutar,
 • Esneme pamuğa göre iki kat fazladır,
 • Krep kumaş içinde de sıkça kullanılır,
 • Terletmez ve hava alır.

Viskon kumaşın nitelikleri arasında başlıca bunlar sayılabilmektedir.

Modelistlik Kursu İçin
Modelistlik Kursu

Viskon Kumaş Sağlıklı mı?

Pamuğa göre daha iyi bir kumaş türü olduğu söylenebilir. Bu kumaş, polyester kumaş ile kıyaslandığında terletmeyen ve hava alan bir yapıya sahiptir. Doğal kumaşlar arasındadır.

 kumaş terletir mi sorusu ile de sıkça karşılaşılmaktadır. Viskon kumaş suyu ve nemi iyi emen, hava alan bir kumaştır. Terleme yapmaz ve rahattır, tenle uyum sağlar.

Viskon Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Gömlek, tshirt, bluz, astar, iç giyim, dekorasyon vb. bulunmaktadır. Çok geniş bir alanda kullanılabilen bir kumaş türüdür. Abiye giyimde de tercih edilebilir.

Bu kumaş türü kullanımı ve kullanım alanı çok çeşitlidir. Rahat ve kaygan bir yapısı vardır. Kumaşın elyafı da düzgün eğirme özelliğinden ötürü yumuşak bir tuşe elde edilebilmesini sağlar. Hazır giyim alanında çok sık kullanılır.

Viskon mu Pamuk mu?

Öncelikle viskonun nem ve su emiciliğinin, esnekliğinin daha yüksek olduğu söylenebilir. Boyama ve baskı konusunda da pamuğa göre daha elverişli koşullar sağlar.

Bununla beraber ürün yaşken pamuğa kıyasla daha dayanıksız hale gelmektedir. Dikişi de genellikle rahattır.

Viskon Nasıl Yıkanır?

Viskonn kumaşlar için yıkama önerileri arasında özellikle elde yıkanması gerektiğini öncelikli olarak belirtebiliriz. Suyun sıcak olmaması önem taşımaktadır. Bununla beraber en iyi temizleme yöntemi  ürününüzü kuru temizleye teslim etmektir. Böylece ürüne vereceğiniz zararı en aza indirmiş olursunuz. Ütülenişi ise yüksek ısıda olabilir. Buna rağmen ürünü satrifüjlü kurutmaya maruz bırakmamak gerekmektedir.

Merak ettiğiniz tüm soruları burada tartışabilirsiniz…

“Viskon Kumaş” üzerine 7 yorum

  • Viskon kumaşlar çok çabuk kırışır ama giyildikçe salar ve düzelme eğilimi gösterir. Pamuktan çok daha çabuk kırışabilir.

   Yanıtla
  • viskon kumaş üretim esnasında bazı işlemlerden geçilirken onlara dikkat edilmezde işin sahtekarlık kısmına kaçılırsa 5 cm gibi çekme yapabilir.her yıkamada çekmez.sadece ne kadar çekiyorsa ilk seferinde o kadardır.bazı firmalar ucuz mal ürettikleri için metrajı fazla tutmak için kumaşın üretiminde kurallara tam uymamamktadır.kalitli firmalrın viskon kumaşları çekmez.

   Yanıtla

Yorum yapın