Süprem Kumaş
5 (3)

Yünün işlenerek kumaş haline getirildiği süprem kumaş, ilk olarak 20. Yüzyılda adını aldığı İngiltere adasında üretilmeye başlamıştır. Triko olarak da bilinen süprem kumaş, özel örme ile yün dokunun iç içe geçirilerek elde edildiği esnek ve koruyucu kumaş çeşitlerinden biri olmuştur. Koyun yününden elde edilen bu kumaş, İngiltere’nin soğuğuna karşı bir savunma olarak ortaya çıkmış, dünya çapında da kışları tercih edilen giyim sektöründe yerini almıştır.

Süprem Kumaş Nedir?

Süprem Kumaş Nedir?Süprem kumaş nedir; Tek sıralı kumaş olarak bilen bu kumaş, bitki liflerinden değil, hayvanların yünlerinden elde edilerek bir çeşit örme kumaşlardan biridir. Yumuşak ve esnek bir dokuya sahip olmasının yanı sıra hafifliği ve zarif duruşuyla giyim sektörünün gözde ürünleri arasında yer almıştır.

Örme kumaş alanında ilmek, sıra ve sütunların bir araya getirilerek triko halini aldığı kumaş, daha sonra pamuk ve diğer ipek malzemelerle farklı çeşitlerinin de üretilmesi sağlanmış malzemelerden biridir. Kullanıcının içinde rahat edebildiği ve kışın hava koşullarından korunabildiği yünlü yapısının yerini daha sonra sentetik malzemeler eklenerek yazlık kıyafet formlarına da dönüştürülebilmesi sağlanmıştır.

Nasıldır?

İlk zamanlar yün ile elde edilen bu kumaş türü, örme kumaş çeşitleri arasında üretimi ve bakımı kolay olan malzemelerden biridir. Süprem kumaş nasıldır; hafif ve zarif bir görüntü elde edilebilen kumaşın, dayanıklı iplik yapısıyla uzun süre kullanılabilen kaliteli kumaş çeşitlerinden biri olduğu bilinmektedir.

Cildin nefes almasını sağlayan özelliği sayesinde, hem hafif hissettirir hem de kolay şekil alarak birçok kıyafet için kullanılabilir özelliklere sahiptir. Bakımı ve yıkanması kolay olan bu kumaş, tasarım ürünler için kullanılabilen, çevre dostu zararsız kumaşlardan biri olarak bilinmektedir. Elde edilen malzemenin yoğunluğuna göre dökümlü olabilir, esneyebilir ve dayanıklı bir şekilde uzun yıllar kullanılabilir.

Süprem Kumaş Özellikleri

Süprem Kumaşın ÖzellikleriDünya çapında kullanımı yaygın olan süprem kumaş, yıkanması ve bakımı kolay kumaş çeşitleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda hafif yapısı, vücuttaki esnek duruşuyla hem dökümlü hem de dar bir şekle bürünebilmektedir. İngiltere’de rüzgar ve soğuktan korunmak için üretilmiş olan, zamanla kullanıcıların moda dünyasında da hoş ve zarif olabileceğini keşif etmesini sağlayan kolay şekil alabilme özelliğine de sahiptir.

Süprem kumaş özellikleri;

  • Higroskopik özelliğe sahiptir.
  • Yumuşak ve hafif formdadır.
  • Elastik ve esnek hatlarıyla rahat hissettirir.
  • Yıkanması ve bakımı kolay zarif kumaş çeşitlerinden biridir.
  • Alerjik yönü ya da sağlığa zararlı bir nokta bulunmamıştır.
  • Tasarımı kolay, cildin nefes almasına destekçi aynı zamanda sıcak tutan bir kumaş çeşididir.

Bu özelliklerin yanı sıra, kaliteli ve dayanıklı bir kumaş olan bu kumaş çeşidi zamanla iç çamaşırı ve kışlık aksesuar alanında da çokça kullanılan kumaş çeşitlerinden biri olmuştur. Giyim dünyasında giderek çeşitlenmekte olan süprem modeller, yazları da kullanılabilecek hafif bir dokuya dönüştürülebilmiştir. Zaman içerisinde sadece koyun tüyünden değil, pamuk, viskoz, sentetik ipeklerle de elde edilmeye başlayan kumaşlar, kullanımı daha da yaygınlaştırılmış ürünlerden biri olabilmiştir.

Süprem Örme Kumaş

Yün ve ipeğin örülmesiyle elde edilen Süprem örme kumaş, viskoz ve pamuğun da örülmesiyle birlikte birçok alanda kullanılmaya başlamıştır. Sıkı dokuma teknikleriyle sert hava koşullarına dayanıklı bir hale getirilirken, deforme olma ve yıpranma olasılığı da en aza indirilmiştir.

Güçlü kumaş çeşitleri arasında yer alan süprem, sentetik malzemelerden üretildiğinde palto, pantolon ve iç çamaşırları olarak da kullanılabilmektedir. Örme kumaş olmasının verdiği avantajlardan biri olan ipeksi doku ve esneklik sayesinde günlük hayatta kullanımlar için ideal bir kumaşa dönüştürülebilmektedir.

Süprem Kumaş Sağlıklı Mı?

Doğa dostu malzemelerden elde edilen, ipek ve yünler doğaya da insana da zarar vermeyecek ürünler arasında yer almaktadır.

♥ Önemli: İçerisinde kimyasal ve benzeri maddelerin bulunmadığı süprem iç çamaşırı gibi hassasiyet gerektiren alanlarda da kullanılmaktadır.

Tişört, pantolon ve çocuk giyimi için de uygun bulunan kumaş, tayt yapımı ve dış giyim alanlarında da kullanılarak kısa zamanda kullanım alanı yaygınlaşan ürünlerden biri olmuştur. Yıkanması ve ütülenmesi sonucunda da zarar görmeyen bir özelliğe sahip olan kumaş, yaygın olarak dünyada en çok kullanılan kumaş çeşitlerinden biridir.

Geniş Kullanım Alanına Sahiptir

Temel giyim ürünleri arasında yer alan süprem, iç giyim, dış giyim ve kışlık malzemeler için de çeşitliliği epeyi fazla ürünlerden biridir. Sıcak suyla ve soğuk suyla yıkanması mümkün olan kumaş, deformasyon kaybı az olan, dayanıklı malzemelerden biridir.

Mont, ceket ve pantolon alanında da kullanılan örgü kumaş, kıvrımları ve hacmiyle birçok çeşit ürün için ideal yapıya sahiptir. İç giyimde ve çocuk giyim alanlarında da kullanılan yün ve ipek kumaş malzemesi, zarif ve konforlu bir kullanım olanağı sunar. Yeni özellikler kazandırılan kumaş, giyim tekstil ürünlerinde son zamanlarda en çok tercih edilen malzemelerden biridir. Sentetik ve pamuk malzemelerinin bir araya gelerek üretilmesiyle de farklı kullanım alanları geliştirilen kumaş, gardropta en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.

Hem uygun fiyatlara hem de geniş kullanım alanında sahip olan süprem kumaş, ütü ve yıkama işlemi görebilen, sağlıklı ve kullanışlı kumaş çeşitlerinden biridir. Kullanıcının kışın en çok tercih ettiği kumaş şekli genellikle triko olarak isimlendirilmiş, süprem olduğu fazla bilinmeyen ürünlerden biridir.

Tüm Kumaş Türlerini Görmek İçin; yeniumitmodelistlik.com/kumas-turleri/

Bizi instagram da takip edebilirsiniz: instagram.com/yeniumitmodelistlik/

Tıkla puan ver
[Total: 3 Average: 5]

Yorum yapın