Modelist Yardımcısı Ne İş Yapar

Modelist Yardımcısının Görevleri:  Modelist yardımcılığının ne olduğuna geçmeden önce modelistlik nedir ona göz atalım. Modelistlik mesleği, tasarımcılar tarafından belirlenen ürünlerin seri üretim aşamasına uygun şekilde kalıp alması için çalışmalar yapan kişileri kapsar. Ürünün içinde kullanılacak olan malzemesini tespit ederek, numune bir kalıbını oluşturur. Sonraki aşamada ise seri üretim aşamasına hazırlar. Modelist yardımcısı ise modelistin hazırlamış olduğu kalıpların serileme işlemini yapan kişiye denmektedir.

Modelist yardımcıları sadece modelistlerle değil, stilist ve birçok kişiyle beraber çalışmalar yapar. Aynı zamanda bu kişilerle yeni ürünler üzerinden görüş alışverişinde bulunabilir. Modelist yardımcısı ne iş yapar sorusuna bu cevap verilebilir. Peki modelist yardımcısı nerede çalışır? Bu meslektekiler genellikle modelhane denilen özel alanlarda çalışmalarını yürütürler.

Modelist Yardımcısının Görevleri?

Modelist Yardımcısının Görevleri?
Modelist Yardımcısının Görevleri?

Modelist yardımcılarının tam görevi, kalıbın hazırlama sürecinde yardımcı olmak ve çoklama işlemiyle uğraşmaktır. Bunun yanında modelist yardımcısının görevleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Bilgisayar ya da elle yapılan kalıpların hazırlamasında yardımcı olmak
 • Kesme işlemleri yaparak, kalıpların hazır bir hale gelmesini sağlamak
 • Oluşturulan kalıpların kopyalarını hazırlamak
 • Kıyafetin tüm üretim süreçleriyle ilgilenerek, modeliste yaşanan gelişmeler hakkında bilgi vermek
 • Model provaları yapıldığında ihtiyaç duyulan tüm malzemeleri bulundurmak
 • Son aşamadan geçip üretilen numuneleri kontrol etmek
 • Kesim, dikim ve baskı işlemlerini tam anlamıyla kontrol etmek

YENİ ÜMİT MODA AKADEMİSİ İSTANBUL Yeni Ümit Moda Akademisinde Verilen Eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz;

Modelist Yardımcısının Görevleri?

Kimler Modelist Yardımcısı Olabilir?
Kimler Modelist Yardımcısı Olabilir?

Modelistlere yardımcı olabilmek için meslek liselerinin, Giyim Üretim Teknolojisi alanında eğitim alıp tamamlamak gerekiyor. Bununla birlikte özel kurslar tarafından da verilen modelist yardımcılığı sertifikaları ile bu mesleğe adım atılabilmektedir. Bunun yanında herhangi bir eğitime sahip olmayan, sertifikası bulunmayanların, çizim yetenekleri olması halinde modelist yardımcısı olmaları mümkündür. Ancak bu tür gurupta yer alanlar iş verenler tarafından seçilirler.

Modelist Yardımcılarından Neler Bekleniyor?

Modelist yardımcısı olmak isteyenler öncelikli olarak sabırlı olmalıdırlar. Çünkü gün içerisinde rutin işleri yapmaktadırlar. Bunun yanında meslek genel anlamda eğlenceli denilebilir. Peki bunlarla beraber modelistlerden başka neler bekleniyor.

 • Disiplinli, özverili ve çalışkan olmaları gerekir.
 • Yapılan çalışmaların tamamına uygun olabilmek.
 • Kesim ve çizim kabiliyetine sahip olmak. Bu genellikle eğitim sertifikaları verildiğinde kazanılabiliyor.
 • İşleri organize bir biçimde hazırlayabilmek tasarlamak.

Modelist Yardımcılığı İş Tanımında Nelere Önem Verilir?

İş verenler genellikle modelist yardımcısı olmak isteyen kişilerin sertifikasının olup olmadığına bakarlar. Bunun yanında kişinin aldığı eğitimin hangi düzeyde olduğu, becerilerinin ne olduğuna bakılır. Bu ilgili becerileri kazanabilmek için modelist yardımcıları kaliteli bir yerden sertifika almalıdır. Aksi durumlarda iş almak daha zor olabilmektedir.

Firmalar Modelist Yardımcıları Alıyorlar Mı?

Bu alanda çalışan hemen bütün firmalar modelist yardımcısı kontenjanlarını açık tutarlar. Ancak genellikle iş alımı yaptıklarında kişinin bilgilerini göz önünde bulundururlar. Kişinin hangi özel kurumdan eğitim sertifikası aldığı oldukça önem arz eder. Bu açıdan kişinin bu meslekte hem bilgi sahibi olması hem de kendini geliştirmeye açık olması, işi almasında en büyük adım olarak gösterilebilir. Fakat belirttiğimiz gibi kişinin aldığı eğitim firmalar tarafından oldukça önemlidir. Bu yüzden size tavsiyemiz iyi bir yerden eğitim sertifikası almanız.

Modelist Yardımcılarının Çalışma Alanları

Modelist yardımcılarının çalışma alanları şu şekildedir:

 • Hazır giyim üretimi yapan firmalar,
 • Tekstil firmaları,
 • Butik ve moda evleri.

Modelist Yardımcılığı ve Model Makineci Aynı Mıdır?

Modelist yardımcılarının asli görevi, modeliste gerekli tüm alanlarda destek vermektir. Model makineci ise modelistin verdiği dikiş işlemi talimatlarına uyup, modele uygun şekilde dikim yapmak. Model makinacı aynı zamanda modeliste iş geliştirme hakkında bazı bilgi ve öneriler verebilmektedir. Bunun yanında her iki mesleğe tabi olan kişilerin kendilerini geliştirmeleri, bulundukları konumdan daha iyi yerlere gelebilmeleri mümkündür.

Bizi instagram’da Takip Edebilirsiniz…