Mobilya Kumaşları

Mobilya kumaşları mobilyaların döşemelerinde kullanılan kumaş olup, halk dilinde “döşemelik kumaş” olarak anılır. Mobilyalarda aşağıdaki kumaşlar kullanılır.

Mobilya Sektöründe Kullanılan Döşemelik Kumaşlar;

  • Kadife kumaş,
  • Nubuk kumaş,
  • Şönil kumaş,
  • Süet kumaş,
  • Gabardin kumaş,
  • Suni deri kumaş,
  • Keten Kumaş
  • Tay tüyü kumaş,

Genel olarak yukarıda sayılan döşemelik kumaşlar tercih edilebilmektedir. Bu kumaşlar mobilyalar için uygun olup hepsinin farklı özellikleri bulunmaktadır.

Döşemelik Kumaş Nedir?

Mobilya Kumaşları 2024 mobilya kumaşları
Döşemelik Kumaş Nedir?

Döşemelik Kumaşlar, mobilyaların döşemeleri için kullanılan kumaş türleridir. Bu kumaşlar giysi üretiminde kullanılan kumaşlardan daha kalın olarak üretilmektedir.

Mobilya Kumaşlarının Özellikleri

Kullanılan kumaşa göre değişmektedir. Örneğin kadife kumaş ve keten kumaş özellikleri aynı olmayacaktır. Bu kumaşların ortak özellikleri mobilyalarda kullanılmaları, dayanıklı olmaları ve mobilyalarda şık bir görüntü oluşturmalarıdır.

Kadife Döşemelik Kumaşın Özellikleri

Mobilya Kumaşları 2024 mobilya kumaşları
Kadife Döşemelik Kumaş

Mobilyalarda son moda olarak kullanılan kumaş türlerinden birisi kadife kumaştır. Kadife kumaş mobilyaları oldukça şık göstermektedir. Döşemelik kadife kumaşlar tüylü görüntüsü ile yumuşak ve hacimli bir kumaştır.

Keten Kumaş Mobilya Özellikleri Nelerdir?

Keten kumaşlar mobilya sektöründe en fazla kullanılan kumaşlardan birisidir. Bu kumaşlar oldukça dayanıklı olup esneme yapmazlar. Bu yüzden döşemelik kumaş olarak çok fazla tercih edilir. Ayrıca bu kumaşı özelliklerinden birisi de toz çekmemesidir. Oldukça sağlam ve parlak olan sentetik keten kumaşlar modern mobilya döşemelerinde çok fazla tercih edilmektedir.

Tay Tüyü Kumaş Nedir?

Mobilya Kumaşları 2024 mobilya kumaşları
Tay Tüyü Kumaş Nedir?

Tay tüyü mobilya kumaş özellikleri bakımından kadife kumaşa benzer. Tüylü bir yapısı bulunmaktadır. Tüylerinin yönünden dolayı desenli bir görünüm hissi verir ve ortamın ışığından dolayı renk geçişleri sağlaması ile modern mobilya döşemelerinde kullanılmaktadır. Tay tüyü kumaşlar oldukça yumuşak ve konforludur.

Şönil Döşemelik Kumaş

Mobilya Kumaşları 2024 mobilya kumaşları
Şönil Döşemelik Kumaş Özellikleri

Şönil mobilya kumaşı sabit mobilya döşemelerinde kullanılmakta olan oldukça dayanıklı kumaşlardır. Bu kumaşlar uzun süreli kullanım için uygundur. Şönil kumaş koltuk döşemesinde kullanılır ve bu kumaşların temizlenmesi oldukça kolaydır. Şönil Kumaşlar sıkı dokunur. İplik özelliklerinden dolayı silinerek temizlenmesi uygundur.

Nubuk Kumaşın Özellikleri

Nubuk mobilya kumaşları lüks mobilya döşemelerinde kullanılmakta olan bir kumaş türüdür. Nubuk işlenmiş bir tür deridir. Nubuk kumaşların üst kısmı zımparalanarak şekillendirilir ve mobilyalar için oldukça modern bir görüntü oluşur. Nubuk kumaşın içi ise kadifemsidir. Nubuk kumaşlar spor mobilya döşemelerinde kullanılan oldukça modern ve şık bir kumaş türüdür.

Gabardin Mobilya Kumaşın Özellikleri

Gabardin kumaş tekstilden mobilyaya pek çok alanda kullanılabilen bir kumaş türüdür. Gabardin kumaş türü hazır giyim sektöründe, pek çok giysi türünde kullanılmaktadır. Ayrıca gabardin kumaşı mobilyalar için de üretilmekte olup pek çok mobilya döşemesinde de kullanılmaktadır.

Gabardin mobilya kumaşları genellikle yatay olarak dokunur. İplik olarak da genellikle ince kamgarn iplikler tercih edilir. Mobilyalarda oldukça şık bir görüntü oluşturması nedeni ile pek çok mobilya firması döşemelerinde bu kumaşı da kullanmaktadır. Kullanım alanı oldukça yaygın olan gabardin kumaş sadece mobilya döşemesinde değil, hazır giyim ve ev tekstilinde de kullanılmaktadır.

Bizi instagram’da Takip Edebilirsiniz...