Siyah Çamaşırın Yıkanması

Çamaşırları kumaş yapısına göre yıkamaya özen göstermek gerekir. Aynı zamanda renklerine göre ayırmak ve uygun deterjanları temin etmek son derece önemli. Örneğin siyah çamaşırın yıkanması sırasında dikkate alınması gerekenler:

  • Siyahlara uygun deterjan tercihinde bulunmalısınız.
  • Üzerinde solan renkler varsa ayrı bir şekilde yıkamalısınız.
  • 30 veya 40 derecede yıkanmaları daha doğru olacaktır.

Yıkama dereceleri ve suyun sıcaklığı son derece önemli. Bazı kıyafetlerin etiketlerinde kaç derecede yıkanmaları gerektiği yazar. Bu detaylara göre yıkanmaları hasar görmemelerini sağlar. Örneğin çekme yapmaz ya da lekelenme oluşmaz. Öncelikle kıyafetlerin etiketlerini dikkate almakta fayda var.

Siyah Çamaşırın Yıkanması 2024 Siyah Çamaşırın Yıkanması

Siyah Çamaşırlar Kaç Derecede Hangi Programda Yıkanır?

Siyah çamaşırın yıkanması sırasında ayarlanacak derece ve program önemli. Örneğin siyahlar için genelde “sentetik” ayarlama uygun görülür.

Beraberinde ise:

-Derecesi: 30 veya 40 derece olarak ayarlamak siyahların rengine zarar vermez. Aynı zamanda kıyafetlerin çekmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Daha uzun derecede yıkanmaları suyun sıcaklaşmasına ve kıyafetlerin çekmesine neden olacaktır.

-Deterjan: Direk olarak siyahlar için temin edilen deterjanları kullanmanız en doğrusu olacaktır. Ya da renklilerde kullanılanlar seçilebilir. Deterjanlar siyahların solmaması adına önemlidir. Mesela siyah kıyafetler için yumuşatıcı kullanmak beyaz lekelere neden olabilir. Siyah çamaşırlar kaç derecede hangi programda yıkanır öğrenenler uygun deterjan ile hijyen sağlamalıdır.

Renkli Çamaşırlar Hangi Programda Yıkanır Arçelik

Siyah olan çamaşırlar gibi renklileri de uygun deterjan ve yumuşatıcı eşliğinde yıkamaya özen göstermek gerekir. Haricinde renkli çamaşırlar hangi programda yıkanır Arçelik ayarlamalarını öğrenmeniz faydalı olacaktır. Örneğin:

  • Sentetik programında yıkanması uygun görülür.
  • Çok kirli olanlar için 40 – 60 derece normaldir.
  • Yünlü olanlar için 30 dereceye ayarlamak çekmemeleri için faydalı olacaktır.

Kıyafetlerin bedenlerine zarar gelmemesi için program ve derece son derece önemli. Bu durumları dikkate alanların kıyafetleri hasar görmez. Aynı zamanda uygun deterjanları kullanmak çamaşırların renklerine zarar vermez. Örneğin renk koruyucu olanlar seçilmelidir. Temiz bir koku yaymaları için yumuşatıcı temin edilebilir. Adı üstünde kıyafetlerin kumaşları yumuşatıcı sayesinde sertleşmez. Özellikle de nevresim ve havlular için yumuşatıcı tavsiye edilir. Siyah çamaşırın yıkanması yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.