Uluslararası Beden Ölçüleri

Uluslararası çapta bazı ülkelerin diğer ülkeler ile kıyafet konusunda ölçüleri değişkenlik gösterir. Yani diğer bir deyişle boy ve beden ölçüleri olarak da öne almak mümkün. Bu doğrultuda ortaya çıkan farklılık konusunda uluslararası beden ölçüleri tablosu büyük kolaylık sağlamaktadır. Örneğin beden ölçüsü açısından değişik rakamlar ve harfler kullanan farklı ülkeler konusunda, birbirleriyle neye karşılık geldiği bu tablo ile anlaşılabilmektedir.

Uluslararası Beden Kodları Anlayalım
Kod: XXS Açıklama: extra extra small Göğüs ölçüsü: 66-74
Kod:  XS Açıklama:extra small Göğüs ölçüsü:74-82
Kod:   S Açıklama:small Göğüs ölçüsü:82-90
Kod:   M Açıklama:medium Göğüs ölçüsü:90-98
Kod:   L Açıklama:large Göğüs ölçüsü:98-106
Kod:  XL Açıklama:extra large Göğüs ölçüsü:107-119
Kod: XXL Açıklama:extra extra large Göğüs ölçüsü:119-131
Kod: 3XL Açıklama:extra extra extra large Göğüs ölçüsü:131-143
Kod: 4XL Açıklama:4 x extra large Göğüs ölçüsü:143-155
Kod: 5XL Açıklama:5 x extra large Göğüs ölçüsü:155-167

ABD ve benzeri farklı ülkelerde, Türkiye’deki beden ölçüsüne göre değişik konum yöntemleri bulunmaktadır. O yüzden ithal gelen bazı giyimler konusunda Türkiye’deki ölçüye karşılık gelecek anlam uluslararası beden ölçüsü tablosu üzerinden anlaşılabilmektedir.

Beden Ölçüleri

Uluslararası Beden Ölçü Tablosu

Bazı kıyafetlerde beden ölçülerinin Türkiye’de neye karşılık geldiği anlaşılmaz. Bunu öğrenmek için özel olarak hazırlanmış ortak yani uluslararası beden ölçü tablosu var. Özellikle bazı giyim çeşitlerine bakıldığı zaman beden ölçüsünü rakam üzerinden ifade edildiği görülüyor. Ancak Türkiye’ye bakıldığı zaman bu durum daha çok harfler aracılığıyla karşılık buluyor.

İşte bu iki farklı ölçünün beden açısından ortak olarak neye denk geldiğini öğrenmek amaçlı uluslararası beden ölçüleri tablosundan faydalanılmaktadır. Böylece farklı rakamlar üzerinden Türkiye’deki artık beden ölçüsünde neye karşılık geldiği tablo aracılığıyla etkin şekilde anlaşılabilmektedir.

Kadın Beden Ölçüleri

(cm.)

BedenGöğüsünBelinBaseninİç Boyun
24-34-XS82669086
26-36-S86709486
28-38-M90749886
30-40-L947810286
32-42-XL998310786
24-44-XXL1048811286
36-46-3XL1099311786
38-48-4XL1149812286
40-50-5XL11910312786

Beden Ölçülürken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Beden Ölçümü
  1. Göğüs: Mezurayı göğsünüzün üzerinde en geniş noktasına yerleştirerek, gögüsünüzün çevresi için ölçüm yapın.

  2. Bel: Ellerinizi belinize koyun. Elinizin bulunuduğu nokta bel noktanızdır. O noktadan belinizin çevresini ölçün.

  3. Basen: Mezurayı kalçanızın en geniş yerine yerleştirerek, baseninizin çevresini ölçün.

  4. İç Bacak Boyu: Bacak içini en üst çatal noktasından bilek kemiğine kadar ölçün.

  5. Boy ölçünüz: Ayakkabısız olarak baştan tepenize kadar olan uzunluğunuzu ölçün.

Farklı Kıyafetler İçin Uluslararası Beden Ölçüleri

Dış giyimden iç giyime kadar birçok değişik parça konusunda uluslararası beden ölçüleri değişkenlik gösterebilmektedir. Bir kıyafet alırken doğru beden ölçüsünü yakalayabilmek adına, bu konuda mutlaka ortak hazırlanmış tablo üzerinden bilgi almak gerekir. Buna da uluslararası beden ölçü tablosu denir. Pantolon, etek, gömlek, elbise ya da uluslararası sütyen ölçüleri gibi birçok değişik kıyafet aracılığıyla doğru beden ölçüsüne ulaşmak mümkün.

Doğru Beden Ölçüsüne Göre Kıyafet Seçimi

Genel olarak Türkiye’deki beden ölçüsü ile beraber Avrupa’daki beden ölçüleri aynı şekilde ifade edilir. Fakat ABD ile dünya çapında birçok farklı ülkedeki beden ölçüleri rakamsal olarak öne çıkıyor. Bu da kıyafetin hangi bedenini anlattığı Türkiye’de tam olarak anlaşılmamaktadır. Hatta bu durum sadece ülke çapında değil aynı zamanda bazen markalar kapsamında da yaşanabilmektedir.

Başka bir ülkeye gidildiği zaman alışveriş yapıldığında ya da internetten alışveriş gerçekleştirildiğinde, o ülkenin beden ölçüsü ile Türkiye’de kullanılan ABD beden ölçüleri değişkenlik yaratabilmektedir. Bu doğrultuda özel olarak hazırlanmış uluslararası beden ölçüsü sayesinde, farklı ülkelerdeki değişkenlikleri ortak bir çatı altında anlamak mümkün. Bu sayede herhangi bir hata yapmadan, istenilen bedene göre doğru kıyafet tercihi gerçekleştirilebilir.

Uluslararası Beden Ölçüleri ile Kıyafet Seçimi

Doğru beden ölçüsü ile beraber kıyafet seçimi uluslararası çapta tablo üzerinden gerçekleşebilir. Özellikle dünyada en fazla kullanılan beden ölçüleri tablosunu kullanmak suretiyle, yurtdışından ya da internetten yapılacak alışverişler kapsamında doğru tercih gerçekleştirilebilir. Bu sayede beğenilen bir kıyafette hata yapılmadan ve en uygun şekilde uluslararası çapta doğru seçim sağlamak mümkün.

Bizi instagram da takip edebilirsiniz.

“Uluslararası Beden Ölçüleri” üzerine 2 yorum

Yorum yapın