Gabardin Kumaş

Erkek takım elbiseleri dikiminde kadın kalem etek ve tayyör giysilerinde kullanılan bir kumaş türüdür. Bu kumaş türü oldukça şık bir görünüme sahiptir. Gabardin kumaş yünlü ya da pamuklu olarak dokunan değerli bir kumaş türüdür.

Gabardin Kumaş Nedir?

Bu kumaş türü, yün ya da pamuk ile örgü dokuma ile dokunan güçlü ve dayanıklı bir kumaş türüdür. Gabardin kumaşlar oldukça sık dokunmakta olup bu sayede su geçirmez özellikleri bulunur.

Gabardin Kumaş Özellikleri

Gabardin Kumaş Özellikleri
Gabardin Kumaş Özellikleri

Özelliklerini şu şekilde sıralanabilir:

  • Polyester içermez.
  • Sık dokunur ve tok bir görünüme sahiptir.
  • Bu kumaş iç göstermez, zor kırışır, sağlam ve dayanıklıdır.
  • Pamuk ya da yün içerdiği için terletmeyen bir kumaş türüdür.
  • Kumaş sıcak tutar. Bu nedenle ceket, pantolon, etek ya da dış giyimde kullanılır.

Bu Kumaşın Avantajları Nelerdir?

Hazır giyim sektöründe takım elbise yapımında kullanılmaktadır. Sık dokunması nedeni ile su geçirmez ve tok bir görüntü oluşturur. Şık kıyafetlerde kullanılan bu kumaş türü sıcak tutar ve terletmez. Daha çok kışlık ve mevsimlik ürünlerde kullanılmaktadır. Bu kumaşın en büyük avantajı kumaşın kolay kolay kırışmamasını söyleyebiliriz.

Modelistlik Kursu İçin
Modelistlik Kursu

Gabardin Kumaşın Dezavantajları Nelerdir?

Bu kumaşın dezavantajları olarak bu kumaşın elde yıkamaya ya da makinede yıkamaya uygun olmaması söylenebilir. Kuru temizleme yolu ile temizlenmelidir. Özellikle takım elbise ceketlerinde kullanılan bu kumaşlar kesinlikle kuru temizleme ile temizlenmelidir.

Gabardin Kumaşla Üretilen Ürünler Nelerdir?

Gabardin kumaş kalın yünlü ya da pamukludur. Bu nedenle oldukça sıcak tutan bir kumaş türüdür. Kışlık tekstil ürünlerinde üretilmektedir. Erkek modasından kullanılan takım elbise ve takım elbise ceketlerinde kullanılır. Dayanıklı yapısı ile uzun yıllar boyu kullanılabilen bir kumaş türü olarak tavsiye edilir.

Bu kumaşlar kadın giyim sektöründe de elbise, etek, pardösü, pantolon tunik gibi farklı ürünlerde kullanılmaktadır. Özellikle likralı gabardin kumaşlar kadın giyim sektöründe kullanılmaktadır.

Pamuklu gabardin kumaş kalın kot tarzı bir kumaştır. Giyim sektöründe kullanıldığı gibi mobilya kumaşı olarak da kullanılabilmektedir. Koltuk ve kanepe döşemelerinde bu kumaş kullanılabilmektedir.

İç Gösterir mi?

Bu kumaş türü iç göstermeyen kumaşlardır. Sık dokunması nedeni ile iç göstermez ve su geçirmez özellikleri bulunur.

Esnek Mi?

%100 pamuklu olanlar esnek değildir. Ancak likralı kumaşlar esnek olarak üretilmektedir. Yün kumaşlar da esnek olmayan kalın kışlık kumaşlardır.

Gabardin Kumaşlar Nasıl Yıkanır?

Yün gabardin kumaşlar elde ve makinede yıkamaya uygun değildir. Kuru temizleme ile temizlenmelidir. Pamuklu gabardin kumaşlar ise 40 derecede yıkamaya uygundur. İster makinede ister elde yıkayabilirsiniz. Yıkandıktan sonra ütüleme işlemini yaparken ütü bezi kullanılması önerilir.

 modelistlik kursu

Yorum yapın