Atlas Kumaş Nedir?
5 (1)

Atlas kumaş, moda sektörünün en sık kullanılan kumaş türlerinden biridir. Bu kumaş daha yaygın ismiyle Saten olarak da bilinir. İnce ipekten sık olarak dokunmaktadır. Kıymeti ise dokunuş özelliklerine göre belirlenmektedir. Çoğunlukla gümüş ve altın teller ile işlenir. Abiye ve benzeri elbise çeşitlerinde sıkça kullanılmaktadır.

Atlas kumaş nedir ile ilgili olarak öncelikle bu kumaşın ipekli bir kumaş türü olduğunu belirtebiliriz. Parlaklığı ürünü daha çekici gösterir. İtalyanca talise kelimesinden türetilmiştir; bu dildeki anlamı ise tüysüz parlaktır. 14. Yüzyıldan beri kullanılan bir kumaştır.

Saten kumaş ile ilgili bir diğer dikkat çekici unsur ise bu kumaşın Selçuklular, Osmanlılar, Bizanslılar, Araplar tarafından da yaygın olarak tercih edilmesidir. Eski dönemlerde Frank Atlası olarak da geçen bir kumaş türüdür.

Atlas Kumaş Özellikleri

Atlas Kumaş Özellikleri
Atlas Kumaş Özellikleri

Bu kumaş türünün özellikleri arasında birçok nitelik sayılabilmektedir. Öncelikle bu kumaşlar düz renkli olarak üretilirler. İpekli bir kumaş türüdür ve belirttiğimiz gibi parlaktır.

Parlaklığının yanında saten kumaş özellikleri arasında sertliği de dikkat çeker. İşlemesinde gümüş ve altın teller kullanılır. İnce ipekten sık biçimde dokunan bir kumaş türüdür.

Lüks ve sağlam bir kumaş olması abiye gibi gece elbiselerinde de sıkça kullanılmasını ve tekstil sektöründe tercih edilmesini sağlar.

Kumaş Üzerinde Çalışma:Zor ve masraflıdır
Kırışıklığa karşı dayanıklılığı:Dayanıklıdır
Terletir mi?Terletmez
Ütülemesi :Kolaydır
Sağlamlığı:Sağlamdır
Temel özellikleri

YENİ ÜMİT MODA AKADEMİSİ İSTANBUL

Yeni Ümit Moda Akademisinde Verilen Eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz;

Atlas Kumaş Nasıl Meydana Gelir?

Atlas Kumaş Nedir?
Atlas Kumaş Nedir?

Bu tür kumaş nelerden oluşur? ile ilgili olarak bu kumaşın beş atkı ve beş çözgü ipliği bulunduğunu belirtebiliriz. Her çözgü ipliğine karşılık bir bağlantı noktası mevcuttur. Yükselme sayısı ise birden büyük olma özelliğine sahiptir. Atlas dokuma kumaşına özgü bağlantı noktaları vardır.

Atlas bağlantı noktaları birbirlerine değmemektedirler. Bu kumaş, polyester kumaştan farklıdır. Aynı zamanda ipekten mamul saten dokumalı kumaş ile de ayrılır. Çoğunlukla pamuktan imal edilir; saten dokuma özelliğine sahiptir.

Atlas Kumaş Dayanıklı mıdır?

Bu kumaşın dayanıklılığı konusunda bu özelliğinin oldukça ön planda olduğunu belirtebiliriz. Hem tarihte hem de moda sektöründe bu kumaş çok yaygındır ve uzun yıllar boyunca popüler kumaş türleri arasında gösterilmektedir.

Saten kumaşın dayanıklılığı yüksektir. Yapısı gereği bu kumaş türü kalın ve ağırdır. Çok kırışma yapmaz; ütülemesi kolaydır.

Atlas Kumaş Hangi Kıyafetlerde Kullanılır?

Atlas kumaşın kullanıldığı kıyafetler arasında elbiseler, gömlekler ve iç çamaşırları gelmektedir. Genellikle bu kumaşı kadınlar tercih ederler. Parlaklığı ve dayanıklılığı birçok insan için çekici özellikler arasındadır.

Saten kumaşın kullanıldığı giysiler sıkça lüks görünümlü ve şıktırlar. Hazır giyim sektöründe saten kumaş en sevilen kumaş türlerindedir.

Çözgü Atlası ve Atkı Atlası Nedir?

Atlas kumaş tarihsel olarak eski dönemlerden günümüze ulaşmış kumaş çeşitlerindedir. Saraylarda da sıkça kullanılan bir kumaş türüdür. Atlas bağlantının sınıflandırılması açısından çözgü atlası ön plana çıkar.

Kumaşın yüzeyinde çözgü iplikleri ağırlıklı olarak kullanıldıysa bu kumaş çözgü atlasıdır. Atlas iplikleri hakimse bu kumaş atkı atlası olarak isimlendirilmektedir. Dikiş işlemleri ise zordur; hataya pek olanak tanıyan bir kumaş türü değildir.

Bizi instagram’da Takip Edebilirsiniz…

Tıkla puan ver
[Total: 1 Average: 5]

“Atlas Kumaş Nedir?<div class="yasr-vv-stars-title-container"><div class='yasr-stars-title yasr-rater-stars' id='yasr-visitor-votes-readonly-rater-205262462c4b9' data-rating='5' data-rater-starsize='16' data-rater-postid='2768' data-rater-readonly='true' data-readonly-attribute='true' ></div><span class='yasr-stars-title-average'>5 (1)</span></div>” üzerine bir yorum

Yorum yapın