Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?
4.3 (26)

Çamaşırları kumaşlarına ve renklerine göre ayırmak gerekir. Beraberinde ise uygun deterjanlar ile dereceler üzerinden hijyen sağlanabilir. Çamaşırlar kaç derecede yıkanır merak edenlere:

  • Beyaz, siyah ve renkli oluşuna göre ayarlanabilir.
  • Keten veya pamuk gibi kumaş yapıları dikkate alınır.
  • Taşlar, farklı renkler ya da desenler içermeleri de ayarları değiştirir.

Çamaşırlar için en uygun su sıcaklığı nasıl seçilir?

Yeni aldığınız kıyafetin üzerindeki etiketi okumak sadece 1 dakikanızı alacak.
Yapmanız gereken öncelikli iş, giysi üreticilerin bakım etiketlerini dikkatlice okuyun.

Beyaz Çamaşırlar Kaç Derecede Hangi Programda Yıkanır?

Çamaşır makinesi programlama

Yukarıda belirttiğimiz üzere çamaşırlar kaç derecede yıkanır merak edenlere program ve derece detayları eşlik eder. Makinelere göre programlar farklı anılsa da dikkate alınması gerekenler şöyle:

  • -Program: Genel olarak beyazlar için “pamuklu” tercih edilir. Çok kirli olması halinde ‘hijyen’ olarak ayrı bir ayarlama yapılabilir. Bir de 60 ya da 90 derece olarak tercihte bulunmak gerekir.
  • -Deterjan: Beyaz çamaşırlar kaç derecede hangi programda yıkanır öğrenenler doğru deterjan tercihinde bulunmalıdır. Beyazlara uygun olan deterjanlar ve yumuşatıcılar eşliğinde istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Siyah Çamaşırlar Kaç Derecede Hangi Programda Yıkanır?

Siyah Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

Siyahlar için de uygun ayarlama ve derece önemli. Kıyafetlerin bazılarında nasıl yıkanması gerektiği ifade edilmiştir. Bu sayede siyah çamaşırlar kaç derecede hangi programda yıkanır öğrenirsiniz. Şöyle ki:

  • 40 derece siyahlar için uygundur.
  • Sentetik olarak ayarlama yapılması gereklidir.
  • Çok kirli olmayanlar için “hızlı” program ayarlanabilir.

Siyahların rengini korumak isteyenler el yıkaması tercihinde de bulunabilir. Bu ayarlamalar ile siyahları yıkamak uzun sürmez. Aynı zamanda siyahlara uygun olan deterjanları seçmek gerekir. Siyahların yıkanması sırasında yumuşatıcı kullanmanız tavsiye edilmez. Çünkü yumuşatıcılar siyah üzerinde beyaz lekeler bırakabilir.

Renkli Çamaşırlar Kaç Derecede Hangi Programda Yıkanır?

Renkli Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

Renkli olan çamaşırlara ilişkin kumaş yapısı göz önünde bulundurulmalı. Mesela narin kumaşlar için 30 derecede yıkamak daha doğru olacaktır. Çok kirli olanlar için ayarlama 40 derece olabilir. Daha fazlası renklerin solmasına etki eder. Bunun için 30 – 40 derece idealdir.

Renkli çamaşırlar kaç derecede hangi programda yıkanır merak edenlere de “sentetik” eşlik eder. Bu yönde tercihte bulunanlar her renkten çamaşırı yıkayabilir. Temiz kokması ve yumuşak bir forma sahip olması için de yumuşatıcı ile yıkanabilir.

Bizi instagram da takip edebilirsiniz.

Modelistlik kursu hakkında detaylara ulaşmak için yeniumitmodelistlik.com/modelistlik-kursu-istanbul/ yazımızı okuyabilirsiniz.

Tıkla puan ver
[Total: 26 Average: 4.3]