Kıyafet Kombinleri

Moda her yıl değişmektedir. Her yıl insanlar farklı şeylere ilgi gösterirler ve bu ilgi gören parçalar yaygınlaşır. Hazır giyim sektörü de her yıl hangi parçalar toplum tarafından daha çok ilgi görmüş ve beğenilmişse o parçaları piyasaya daha çok çıkarır. Ancak, kıyafet kombini oluşturmak hiç de kolay değildir.

Kıyafet kombinleri stil danışmanlarının ilgilendikleri bir konudur. Stil danışmanı olan  bir kişi modayı yakından takip etmeli ve bunun eğitimlerini almış olmalıdır.

Yeni Ümit Moda Akademisinde verilen Modelistlik ve Stilistlik Kursu Eğitimlerini İnceleyebilirsiniz.

Kıyafet Kombinleri İçin Öneriler

Kıyafet Kombinleri
Kıyafet Kombinleri
 • Öncelikle kombin nedir, bunu açıklayalım. Kombinin asıl söylenişi “kombinasyon” dur. Ancak moda dünyasında bunu kısaltarak “kombin” şeklinde kullanılmaktadır. Kombin kısaca birleştirme anlamına gelir. Yani giyeceğimiz bir eteğe uygun bir bluz giymek ya da ayakkabıya uygun bir pantolon giymek gibi. Şimdi aşağıda kıyafet kombinleri ile ilgili olarak vücut şeklinize uygun 10 ipucu vereceğiz.
 1. Öncelikle uyumlu, güzel ve ekonomik bir kombin oluşturmak istiyorsanız gardırobunuzu şöyle bir karıştırın.
 2. Kombin oluşturmanın en önemli kriteri kaliteli kıyafetleri tercih etmenizdir. Kaliteli kıyafet aldığınızda, bu kıyafeti yıllar sonra alacağınız başka bir kıyafet ile kombin yapmanız daha kolay olacaktır.
 3. Moda uymak: Çok yanlış bir düşüncedir. Modaya uyacağım diye komik duruma düşebilirsiniz. Modaya uymak yerine, kıyafeti kendimize uydurmak önemlidir.
 4. Armut Vücut Şekli Olanlar: Aşırı dar kıyafetlerden uzak durun. Üzerinize oturan üstleri tercih ediniz. Bol üstlerden mutlaka kaçının. Bol üstler sizi daha kilolu görünmenize sebep olacaktır.
 5. Ters Üçgen Vücut Şekli Olanlar: Ters üçgen bir  vücut tipi geniş omuzlara sahip, normal bir bel ile uzun bacak ve ince kalçaya sahip olmak demektir. Ters üçgen bir  vücut tipine sahipseniz; geniş omuzlu ceketleri tercih etmeyin. Yamalı cepler geniş omuzlarınızı orantılar. Genişleyen etekler ile pantolon giyin, Düşük kemerler ise ilginin belinize odaklanılmasını sağlar ve görüntünüzü dengeler.
 6. Dikdörgen Vücut Şekli Olanlar: Üst bedeniniz ve alt bedeniniz eşit biçimdedir. Göğüs kafesi büyük, bedeninizin alt tarafı düz ve bacaklarınız incedir. Önerilerimiz; kolsuz üstler mükemmel olan omuz kısmını vurgular. Korseli olan üstleri mutlaka tercih edin, V yakalı giysiler boyun bölgenizi ince gösterir, Çok düşük belli pantolonları tercih etmeyiniz. Asimetrik etek uçları sizleri şahane bir görünüm sağlar. Düz kesim olan etekleri tercih edin ve kemer kullanmayın. Kısa etekler ve uzun ceketler giyin.
 7. Kum Saati Vücut Şekli Olanlar: Kum saati vücut tipi en güzel ve biçimli vücut şeklidir. Küçük kemik yapısı, belirtili bel, düzgün bacaklar ve kavisli kalçalarınız vardır. Kıyafet Önerilerimiz : Zıt bir kemer kullanın. Vücudunuzu gizleyen dalgalı üstlerden uzak durun. Büzgülü kıyafetler belinizi ortaya çıkarır ve bacaklarınızı ön plana çıkartır, Düşük belli olan pantolonları tercih edin. Dar üstler giymeyin. Büyük boy bedenlerden de uzak durun.
  Kum saati ideal beden ölçüleri
  Göğüs: 90
  Bel: 60
  Kalça: 90
 8. Oval Vücut Şekli Olanlar: Büyük göğüsler, yuvarlak bir alt bölge, geniş göğüs kafesi, dar kalça ve genel olarak ince bacaklara sahip olanlar için oval vücut tipi şekli olarak anılır. Kıyafet önerilemimiz; V yaka kıyafetler boynunuzu ince gösterir. Yaka dökümünü ince ve küçük tutunuz. Üzerinize yapışan üstlerden uzak durun.
 9. Tayt giyecekseniz: Uzun tunik ve topuklu çizme tercih edilmelidir.
 10. Renk uyumu: Giyeceğiniz eteğe uygun bluz ya da ayakkabı mı giymek istiyorsunuz. Boşuna uğraşmayın! Çünkü son yıllarda ünlü modacılar renk uyumu çok demode bir uygulama olduğunu söylüyorlar. Ama yine de çok zıt renk tercih etmeyin.

Zevkleri Kombinleme Becerisi

Moda editörlüğü ve stilistlik yapan kişiler moda kombinleri ile zevklerini insanlara yansıtabilirler. Modayı takip eden ve bunu bir meslek haline getirmek isteyen kişiler stilistlik kursu ile stilist olabilirler. Stilistler modaya yön veren kişilerdir. Tasarımları ve çizimleri ile stilistler modayı şekillendirmektedirler.

Yeni Moda Kombinler Nelerdir?

Moda kombinleri modanın da hızlı bir şekilde değişmesi ile değişiyor. Yılın en popüler kumaşları ve kumaşları moda tasarımlarında kullanılmaya başlıyor. Stil danışmanları modaya uygun desen ve modelleri seçerek gözleri doyuruyor. Moda tasarımcılarının yapmış olduğu kombinler defilelerde gözleri büyülüyor.

Moda Tasarımcıları Nasıl Kombinler Yapıyor?

Moda tasarımcıları yaratıcı kişilikleri ve estetiğe olan yetenekleri ile elbiseler, takımlar, bluzlar, ikili üçlü kıyafet dizaynları ortaya koyuyorlar. Ünlü moda tasarımcıları tasarımlarını defileler ile gösteriyor. Siz de moda tasarımcılarının dizaynlarına bakarak ilham alabilirsiniz. Moda dergilerinde ya da defilelerde gösterilen alt üst takımları kendinize uyarlayarak stil bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

Modaya Uygun Kombinler Nasıl Yapılır?

Modaya uygun kombin yapmak isteyen kişiler öncelikle modayı yakından takip etmelisiniz. Bunun için defilelere katılabilir ya da dergileri inceleyebilirsiniz. En ünlü moda tasarımcılarını sosyal medyadan takip ederek kıyafetlerini nasıl eşleştirdiklerini inceleyebilirsiniz. Modaya uygun kombin yapmak için önce modaya hâkim olmak gerekir. Modaya hâkim olduktan sonra doğru parçaları birleştirerek en doğru görüntüyü yakalayabilirsiniz.

Moda Dergilerinde Kombinler

Moda dergilerinde yer alan kombinler genellikle ünlü tasarımcıların tasarımları oluyor. Bu tasarımcıların çizmiş ve tasarlamış oldukları kıyafetleri siz de kendi vücut tipinize uygun olarak seçerek kendinize uyarlayabilirsiniz. Görsellerden ilham alarak kendinize ait bir sitil belirleyebilirsiniz. Stilinize uygun parçaları birleştirerek ortaya harika görüntüler çıkarabilirsiniz. Moda tasarımcılarının son modaya uygun kıyafetlerini inceleyerek kendinize ait tarzınızı belirleyebilirsiniz.

Bizi instagram’da Takip Edebilirsiniz…