Keten Kumaş Yıkama Talimatı
4.6 (10)

Dayanıklı yapıda olan keten, kolay kolay zarar görmez. Bundan dolayı ev dekorasyonunda dahi tercih edilir. Kıyafetler için de temin edilen keteni kullanmak biraz zor. Çünkü hızlı kırışan ve ütülenmesi zor olan kumaşlar arasında. Bunun için Keten kumaş yıkama talimatı göz önünde bulundurulabilir. Şöyle ki:

  • Doğru yıkama teknikleri ile kullanım ömrü uzatılır.
  • Kırışması ve lekelenmesi gibi bir durum söz konusu olmaz.

Bazı keten kumaşlı kıyafetlerin üzerinde kaç derece yıkanması gerektiği ifade edilmiştir. İsteyenler direk olarak bu talimatlar üzerinden de hijyen sağlayabilir.

Keten Kumaş Kırışır Mı?

Keten Kumaş Kırışırmı?

Yüksek derece yıkanması halinde fazlasıyla kırışır. Keten kumaş kırışır mı merak edenler dereceyi göz önünde bulundurarak bu durumun önüne geçebilir. Şöyle ki:

-Yıkama: Yıkama esnasında çok sıcak su tercih edilmemeli. Çünkü sıcak su kumaşın esnemesine ve bundan dolayı kolaylıkla kırışmasına neden olacaktır. Bunun için ılık su tercih edilmelidir.

-Ütüleme: Kırışan keten kumaşı açmanız uzun sürer. Bunun için ıslakken asmanız faydalı olacaktır. Askıda hafif açılır ve kuruma gösterir. Devamında ütüye alınan kumaş kısa sürede açılacaktır.

Keten Gömlek Çeker Mi?

Keten kumaş yıkama talimatı sayesinde kırışıklık sorununun önüne geçilebilir. Bunun haricinde keten gömlek çeker mi gibi sorular da yıkama öncesinden cevaplanmak ister. Nitekim keten gömlek son derece dayanıklıdır. Bu yüzden çekmesi söz konusu olmaz.

Pamuklu Kumaş Nasıl Yıkanır?

Pamuklu kumaşta kolay kolay zarar görmez. Bundan dolayı çok kirli olanlarda 90 derece ayarlanabilir. Sıcak suyla kısa sürede kirinden arınması mümkün olacaktır. Pamuklu kumaş nasıl yıkanır merak edenlere:

  • Kirli olanlar 90 derece ve sıcak suda yıkanabilir.
  • Çok kirli olmayanlar için 60 derece ideal olacaktır.

Makinelerde “pamuk” ayarlaması bulunur. Bu sayede herhangi bir risk almadan pamuklu çamaşırlarınızı yıkamaya başlayabilirsiniz. Yine sıkma derecesi de isteğe göre ayarlanabilir. Mesela çok kırışık olmaması için 600 dereceye ayarlanabilir. Öyle ki 1000 ya da 800 derece çamaşırların kırışmasına neden olur. Ütü ile çok fazla vakit kaybetmek istemeyenler başta bu durumu göz önünde bulundurmalıdır.

Çamaşırlar kaç derecede yıkanır yazımızı okumanızı tavsiye ederiz: https://www.yeniumitmodelistlik.com/camasirlar-kac-derecede-yikanir/

Bizi instagram da takip edebilirsiniz.

Tıkla puan ver
[Total: 10 Average: 4.6]