Popüler Moda Tasarımcıları

Ülkemizde moda tasarımcılarının sayısı günden güne artış gösteriyor. Bu alana yönelik TV programları da dikkat çekiyor. Tasarımcılar ve programlar sayesinde merak edenlerin bilinçlenmesi söz konusudur. Moda tasarımcısı olmak adına çok çalışma sarf etmelisiniz. Özellikle de tanındık bir tasarımcı olmak kolay değildir. Tanınmak için ünlüler ile çalışan tasarımcılar bulunuyor. Başlarda sabırlı olmalı ve yavaş yavaş ilerlemelisiniz. İlerlemesi aşamasında da kendinizi geliştirmek adına eğitimler alabilirsiniz. Başta kendi yerini açacak olan kişilerin bu sertifikaları temin etmesi önemlidir. Güvenilir ve tarz bir tasarımcı olmak için eğitim ile sertifika detaylarının önemli olduğu biliniyor. Bu konuda gelişme göstererek dikkat çekebilirsiniz.

Dünya’da iz bırakan ünlü modacılar;

ünlü modacılar
Dünya’da iz bırakan ünlü modacılar;

1925 yılında Coco, Dünyada ve Avrupa’da ki elit kesime hitap eden ve tasarımları ile herkesin beğenisi toplayan bir modacıdır.

 • Giorgio Armani

Giorgio Armani, Tasarımlarındaki desen çizgileriyle tanınan ve özellikle erkek giyim tasarımlarıyla tanınan İtalyan modacı Giorgio Armani, Hollywood ünlüleri için tasarladığı kıyafetlerle de tanınıyor.

Zarif, rafine ve zamansız tasarımlarıyla moda tarihine geçen Armani; Armani Jeans, Emporio Armani, Armani Casa, Armani Prive gibi farklı kategorilerde ürün üreten birçok markanın kurucusudur.

 • Calvin Klein

Amerikalı moda tasarımcısı Calvin Richard Klein, moda dünyasında bir minimalizm ustası olarak da biliniyor. İç giyim üretimine başlayan ilk tasarımcılardan biri olan Klein, giyim sektörünün yanı sıra saat, parfüm ve takı gibi farklı kategorilerde ürün tasarımları geliştirmiştir.

Calvin Klein hakkındaki sorunuzu yanıtlamaya hazırım!

Calvin Klein Kimdir?

Calvin Klein, 19 Kasım 1942’de New York, Bronx’ta doğan Amerikalı moda tasarımcısıdır. 1968 yılında ortağı Barry Schwartz ile birlikte kendi isimli şirketini kurmuştur.

Klein’ın Tasarım Felsefesi:

Minimalizm ve temiz çizgiler, Klein’ın tasarımlarının ayırt edici özellikleridir. Rahat şıklığı lüks malzemelerle birleştiren Klein, hem kadın hem de erkek giyiminde devrim niteliğinde yenilikler getirmiştir.

Klein’ın Başarıları:

 • 1973 yılında tasarladığı ceket koleksiyonu ve spor giyim ile ikonik “The Calvin Klein Look”un temellerini atmıştır.
 • 1970’lerde iç çamaşırlarını dış giyim olarak kullanarak moda dünyasında büyük bir etki yaratmıştır.
 • Moda dünyasının en önemli ödüllerinden biri olan Coty Ödülü’nü üç yıl üst üste kazanmıştır. (1973, 1974, 1975)
 • Markası sadece giyim ile sınırlı kalmayıp, parfüm, saat ve mücevher gibi farklı alanlara da genişlemiştir.

Calvin Klein Hakkında İlginç Bilgiler:

 • Klein, çocukluk yıllarında annesiyle birlikte alışverişe gitmeyi tercih edermiş ve bu dönemde tasarımın gücünü keşfetmiştir.
 • New York’taki ünlü moda okulu Fashion Institute of Technology’den mezun olmuştur.
 • Markası 2003 yılında PVH Corp. tarafından satın alınmıştır.
 • Donna Karan

Amerikalı moda tasarımcısı Donna Ivy Faske, DK ve Donna Karan New York (DKNY) markalarının kurucusudur. Modern ve çalışan kadının simgesi haline gelen tasarımlarıyla akıllarda kalan Donna Karan, tasarımlarında kullandığı feminen detaylarla da dikkat çekti.

 • Christian Dior

Christian Dior, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi subaylarını ve Fransız işbirlikçilerinin eşlerini giydiren Fransız moda tasarımcısı. Kadın vücudunun kıvrımlarını vurgulayan ve ortaya çıkaran ince belli korseler, basques, büstiyerler, vatkalar ve jüponlar gibi tasarımlarıyla dünya çapında dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Dior bugüne kadar en iyi bilinen markalardan biridir.

 • Christian Louboutin

Christian Louboutin, Fransız moda tasarımcısıdır ve ayakkabı tasarımları ile tanınmış bir isimdir. İşte Louboutin hakkında bilmeniz gerekenler:

 1. Ayakkabı Tasarımları:
  • Christian Louboutin, dünyanın en ünlü ayakkabı markalarından birinin kurucusudur.
  • Ayakkabı tasarımlarında yüksek topuklar ve kırmızı tabanlar kullanmasıyla ünlüdür.
  • Louboutin ayakkabıları, lüks malzemelerin kullanımı ve benzersiz detaylarıyla öne çıkar.
 2. Kırmızı Tabanlar:
  • Christian Louboutin’in ayakkabılarının en tanınabilir özelliği, kırmızı tabanlardır.
  • Bu kırmızı tabanlar, tasarımlarını diğerlerinden ayırır ve bir moda ikonu haline getirir.

Christian Louboutin, moda dünyasında yaratıcı ve şık tasarımlarıyla tanınan bir isimdir.

 • Pierre Cardin

Pierre Cardin gerçekten moda dünyasında bir devrim yarattı. Klasik tasarımlardan farklı olarak, yenilikçi ve ileri görüşlü tarzıyla tanındı. Özellikle erkek giyiminde, kadın modasında kullanılan yeni formları ve malzemeleri dahil etmesi önemli bir adımdı. Onun modernist tarzı ve gelecek odaklı yaklaşımı, moda endüstrisinde önemli bir etki yarattı.

Pierre Cardin, 2 Temmuz 1922’de İtalya’nın San Donà di Piave kentinde doğan Fransız moda tasarımcısıdır. 1945’te Fransa’ya taşınan Cardin, Christian Dior ve Elsa Schiaparelli gibi ikonik tasarımcılar için çalıştıktan sonra 1950 yılında kendi moda evini kurdu.

Cardin’in Tasarımları ve Yenilikleri:

Cardin, geometrik şekiller, asimetrik kesimler ve yenilikçi kumaşlar kullanımıyla tanınır. Kadın giyimini sokaklara taşıyan ilk modacı olarak kabul edilir ve erkek modasında da büyük bir devrim yarattı. 1960’larda uzay çağının estetiğini benimseyerek, modaya yeni bir boyut kazandırdı.

Cardin’in Başarıları:

Cardin, moda dünyasındaki en etkili tasarımcılardan biri olarak kabul edilir. Sadece giyim tasarımıyla kalmayıp, aksesuarlar, parfümler, mobilyalar ve ev tekstili gibi alanlarda da ürünler tasarladı. Dünyanın her yerinde 100’den fazla ülkede mağazaları bulunan Cardin, 700’den fazla lisans anlaşmasına sahiptir.

Cardin’in Mirası:

Cardin, moda dünyasında kalıcı bir iz bırakmıştır. Cesur ve yenilikçi tasarımlarıyla modaya yeni bir bakış açısı getirmiştir. Bugün hala moda dünyasını etkilemeye devam eden ikonik bir figürdür.

Pierre Cardin Hakkında İlginç Bilgiler:

 • Cardin, moda dünyasının ilk lisanslama kralı olarak kabul edilir.
 • 1963 yılında, Cardin, Sovyetler Birliği’nde defile düzenleyen ilk Batılı moda tasarımcısı oldu.
 • Cardin, 2009 yılında UNESCO tarafından “Barış Sanatçısı” seçildi.
 • 2016 yılında, Cardin, 94 yaşındayken hala aktif olarak tasarım yapıyordu.

Modelistlik Kursu

Ana Sayfa

Moda Dergilerinde Tasarımlar

 Tasarım ürünlerin öncelikli olarak çizimleri yapılıyor. Çizimlere bağlı olarak dikim aşamasına geçiş yapabilirsiniz. Tasarımcıların da bu konuda uzun süreli çalışmaları bulunuyor. Ünlü tasarımcılar yurtdışı üzerinden de kıyaslamalara yer veriyor. Bu kıyaslamalar sayesinde de ülkemizde hoş kombinler yaratılıyor. Hem kadınlar hem de erkeklerin için değişik tasarımlar bulunuyor. Burada önemli olan kendinize yakışacağını düşündüğünüz kıyafetleri seçmek olacaktır. Örneğin vücut tipinden yola çıkabilirsiniz. Örgü tunikler daha çok kalın gösterdiği için kilolu hanımların tercihi değildir. Ya da kısa boylular çok fazla kaban seçmez montlara yer verir. Bunun gibi temel detaylar sayesinde moda tasarımcılarının kombinlerine göz atabilirsiniz. Bilinçli olarak kıyafet seçimlerine yer vermek gerekiyor. Modanın dışında kendinize uygun tasarımlara yönelmeniz de önem arz ediyor.

Moda Tasarımcılarının Kombinleri

 Yaratıcı tasarımcıların defileler üzerinden tanıtım yaptıkları biliniyor. Ancak tanıtımlar adına farklı kıyafet kombinleri karşımıza çıkıyor. Herkes bu kombinler dışarıda giyilmez mantığındadır. Nitekim yaratıcı fikirlerin sadece tasarımcılar tarafından hazırlığı yapılıyor. Bu fikirler sayesinde süslemeler ya da renkler konusunda bilgi alabilirsiniz. Kişilerin özel tasarım ürünleri satın almaları da mümkün. Moda tasarımcılarının hazırladıkları ürünleri dergilerden ya da gazetelerden takip edebilirsiniz. Bunların yanı sıra defilelere katılabilirsiniz. Sosyal medya hesapları da moda adına bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Tüm bu bilgiler sayesinde demode tasarımlara yer vermeyeceksiniz. Aksi modaya uygun olarak kombinler oluşturabilir ve tarz olabilirsiniz.