MODA TASARIMCISINDA OLMASI GEREKEN NİTELİKLER
0 (0)

Moda Tasarımda Olması Gerekenler

moda tasarımcısında olması gereken özlellikler

Moda tasarımcısı olmak, birçok özelliğin kendinde toplanmasını gerektiren bir meslek dalıdır. Çünkü moda tasarımcısı ilham verici düşüncelerinden projenin sunulmasına kadar birçok farklı aşamadan geçmektedir. Projenin mükemmel olması o projenin sunumu iyi yapılamadığı zaman pek fazla işe yaramayacaktır.

Bir moda tasarımcısı öncelikle çok çalışkan olmalıdır. Diğer mesleklerde de bu gerekli olabilir fakat moda tasarımcısının diğer mesleklere oranla daha fazla çalışkan olması gerekmektedir. Moda tasarımcısı fazla mesaiden korkmamalıdır. Çünkü projeleri sırasında sık sık fazla mesai yapması gerekecektir. Bazen yeni fikirlerin akla gelmesi beklenenden uzun zaman alabilir. Ya da ekiple çalışıldığı için bazen aksamalar veya yavaşlamalar olabilir. Bu nedenle fazla mesai kaçınılmaz olabiliyor.

Moda tasarımcısı olmak, öğrenmeye açık olmayı gerektirir. Modelistlik ve Stilistlik alanlarında sürekli yeni gelişmeler oluyor. Bir modacı da bunları sürekli takip etmelidir. Ayrıca kendine yeni hedefler belirlemeli ve bu hedefler onu diğer moda tasarımcılarından ayıracak olan farklılıkları kazandırmalıdır. Bir moda tasarımcısı Gerber bilgisi yoksa Gerber kursuna giderek yeni bilgiler öğrenebilir ve bu bilgilerini kendi alanında da kullanabilir. Bu bilgiler onu diğerlerinden ayıran özelliği olacaktır ve onun için artı bir puandır.

Modelistlik Kursu İçin
Modelistlik Kursu

Hızlı görme özelliği de moda tasarımcısında olması gereken niteliklerden biridir. Bir kıyafete ya da kumaşa baktığı zaman o kıyafetteki ayrıntıları, eksiklikleri veya daha iyi olabilecek noktaları anında görebilmeli; bir kumaşa baktığı zaman o kumaştan çıkabilecek fikirleri ve kıyafetleri anında algılayıp hayal edebilmelidir.

Eğitim kurumumuzda verilen moda tasarım kursu eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

Tıkla puan ver
[Total: 0 Average: 0]