Moda Tasarım Çizim Teknikleri
5 (2)

Moda Tasarım Çizim Teknikleri Nasıl Öğrenilir?

Moda tasarım çizim tekniklerini öğrenmek için mutlaka bir eğitim almak gerekmektedir. Bunun için şimdi çok farklı eğitim kanalları bulunmaktadır. Üniversitelerin ilgili ön lisans bölümlerinde, ücretli eğitim veren modelistlik kursları, ücretsiz olarak Belediye ve Halk Eğitim Gibi yerlerde ya da sanal dünyada ücretsiz ya da ücretli olarak eğitimler alınabilmektedir.

Moda tasarım çizim tekniklerini öğrenmek, yetenekli kişiler için hiç sorun olmayacaktır. Bilakis yetenekli kişiler zaten yaptıkları şeylerin neler olduğunu öğreneceklerdir. Bu yüzden bu tarz işlerde yetenek çok net olarak gerekmektedir. İlla sadece adı için ya da kazancı için bir takım mesleklere yetenek olmadığı halde yönelmek, sonucunda başarısız işlerin de ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Çünkü bir işte geçirilen süre içindeki tüm enerji, karşı tarafa mutlaka yansıyacaktır. Bazı işler beğenilirken bazılarının beğenilmiyor olmaları sadece zevkler ve renkler konusu kesinlikle değildir.

Çizim Tekniklerinin Hepsi Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Moda tasarım çizim teknikleri diğer çizim tekniklerinden biraz farklıdır. Burada insanın üzerindeki formlar çizilmektedir. İnsan belli bir formdadır. Bunu da her modacının kusursuz bir şekilde çizebiliyor olması gerekmektedir. Burası ayrıdır. Bir de insan formu üzerinde bir form yaratmak, insanla aykırı olmayacak ve insanın daha farklı gösterecek tarzda olacak çizim yapmak çok ayrı bir şeydir.

Özellikle yabancı filmlerde farkında olmadan çok derin algılar yaratılmaktadır. Bu algı da tüm detaylardaki başarıyla sağlanabilmektedir. Moda tasarımcılığı ileri seviyedeki dünya ülkelerinde farklı dallarda düşünülmektedir. Sahne modası ve giyim modası olarak hatta daha da fazla bölümlerde incelenmekte olan modada, tasarım aşamasında da bu yüzden daha sağlıklı işler ortaya çıkabilmektedir.

Çizim Teknikleri Öğrenildikten Sonra Unutulur mu?

Moda tasarım çizim teknikleri eğer hiç kullanılmazsa ve üzerinden de yıllar geçerse elbette ki unutulacaktır. Bu yüzden bu tarz eğitimleri alan kişilerin kendilerini köreltmemek adına arada birtakım keyfi çizimler yapmaları önerilmektedir. Bu sayede eğitimi alınmış bu değerli tekniklerin unutulması da mümkün olmayacaktır. Zaten kişi bir işe çalışıyorsa ve işin konusu da buysa unutulmayacaktır. Ama bir sebepten işe ara verilmesi halinde kişinin zaman zaman çizim egzersizleri yapmaları doğru olacaktır.

Moda Tasarım Çizimleri
Moda Tasarım Çizimleri

5 Adımda Moda Tasarım Çizimleri Nasıl Geliştirilir?

Basit veya zor moda tasarımı çizim örneklerini araştırmanız bu alandaki ilerlemenize çok az etki edecektir. Çiziminizi geliştirmek için kullanabileceğiniz bazı temel noktalar vardır. Eğer hem modaya hem de tasarıma tutkunuz varsa konuşacağımız adımları göz önünde bulundurarak kendinizi birkaç adım öne geçirebilirsiniz.

1- Teknik Bilgi Alın: Moda Tasarımı Çizim Teknikleri Kitabı

Çizim de dahil olmak üzere herhangi bir alanda gelişmenin bir numaralı yolu çok okumak ve video izlemektir. Çizim daha fazla teknik bilgi içermektedir. Piyasada kolay, orta ve zor düzeyde moda çizimleri geliştirmenin püf noktalarını gösteren çizim teknikleri kitapları bulunmaktadır. Alanında uzman kişiler tarafından zamanla oluşturulan bu kitapları alarak çizimlerinizde teknikleri uygulamayı deneyin.

2- Videolarla kendinizi güncelleyin ve adım adım takip edin

Moda çizimlerinin kolay olması amaçlanmış olsa da bu adımların adım adım yapılması gerekir. Moda tasarım çizimlerini algılamanın en pratik yönlerinden biri de videolar. Özellikle Youtube üzerinde ücretsiz olarak erişebileceğiniz birçok kanal ve video bulunmaktadır. Dilini bilmeseniz de yabancı kanalları izleyebileceğinizi unutmayın çünkü temelde bir çizim ve teknik göreceksiniz. Aşamaları adım adım ilerletin. Birlikte durup çizim yapabilirsiniz.

3- Basit ve zor moda çizimleri algısını kırın

İlk kez moda çizimi alanında ilerlemek isteyen insanlar, kolay ve zor çizim arasındaki fark nedeniyle psikolojik olarak engelli oluyor. Belki bir ürün ya da manken çizmeye yönelik algının zor olması, daha fazlasını yapabileceğiniz bir çizim yapmayı imkansız hale getiriyor. Yeni başlayanların çizimlerde özellikle zorlanacağı varsayılmamalıdır.

4-Basit ve zor moda çizimleri algısını kırın

Çoğu insan için renklendirme, moda tasarımı çizmekten daha zordur. Taslak ve tasarım tamamlandığında bile renklendirme size yetmiyorsa ve denediğiniz halde işe yaramıyorsa karakalem deneyebilirsiniz. Karakalem çalışmalarında doğru gölgeleme ve ince detaylardan bahsedildikten sonra, hayal edilen alanların ne renk olduğunu belirtmek için oklar çizilebilir.

5- Taslağınızı hazırlayın

Önce çizim yapmayı düşünen ve sonra bunu kağıda döken kişilerden değilseniz, çalışmak istediğiniz uzmanlığa karar vererek başlamak iyi bir fikirdir. Mesela moda tasarımı çizimleri duvak mı olacak yoksa aksesuar mı? Tasarımınızı oluşturduktan sonra teknik bilginiz ve pratik bakış açınız ile ürünleri daha kolay bir şekilde sunabilirsiniz. Bütünsel düşünmeden planı adım adım oluşturursanız iş sizin için daha kolay olacaktır.

Tıkla puan ver
[Total: 2 Average: 5]