Moda Fotoğrafçılığı Eğitimi
0 (0)

Moda fotoğrafçısı olmak için

Moda Fotoğrafçılığı Eğitimi 2024 moda fotoğrafçılığı

Moda fotoğrafçısı olmak için fotoğrafçılık kursuna gitmeniz gerekir. Grafik ve dergi sektöründe uzmanlık gerektiren bir iştir. Eğer bu uzmanlığı yakalayabilecek derecede yeteneğiniz varsa moda fotoğrafçılığı gayet güzel ve kazançlı bir meslektir. Güzel ve kazançlı olmasının yanında bazı dezavantajları da vardır tabii. Bunlardan biri moda fotoğrafçılığının çok yüksek tempolu bir meslek olmasıdır. Bir diğer dezavantajı ise stresli bir iş olmasıdır. Bir projeye başladığınızda zamanınızı çok planlı bir şekilde kullanmanız gerekir. Projeyi bitirmeniz gereken zamanda bitirmeniz üzerinde çalıştığınız proje için ve daha sonraki projeleriniz için son derece önemlidir.

Moda tasarımcıları genelde serbest olarak çalışır. Moda tasarım çalışmaları ajanslar tarafından potansiyel müşterilere gönderilir. Moda fotoğrafçıları komisyon ile çalışır. Bir projeye başlamadan önce moda fotoğrafçısı ile moda editörleri bir araya gelip projenin detaylarını görüşürler. Bir moda fotoğrafçısı tanınmış ise, kendi moda çekimlerini yapabilir ve bu moda çekimlerini pazarlayabilir.

Moda fotoğrafçılığı aslında zor bir iştir. Zorluğunun yanına bir de yalnız olmanız eklenince pek de cazip gelmeyebilir. Ama emin olun bu işi seven biri için moda fotoğrafçılığı olmak çok önemlidir. Karanlık odada normalden fazla zaman harcanır.

Moda fotoğrafçısı olmak ekip ruhunu gerektirir. Ekip ruhu olmadan moda fotoğrafçısı olmak mümkün değildir. Moda tasarımlarının fotoğraflarını çekerken makyöz, asistan ve diğer ekip arkadaşlarıyla uyum içinde çalışmak, üzerinde çalıştığınız projenin fotoğraflarına da yansıyacaktır.

Moda Fotoğrafçı
Moda Fotoğrafçı

Moda Fotoğrafçılığında Prodüksiyonun Önemi

Prodüksiyon, moda fotoğraf çekimleri esnasında işin olmazsa olmazları arasında birinci sırada yer alır. Burada, her detay en ince ayrıntısına kadar incelenmesi gerekir. Detaylar fotoğrafın kalitesini ön plana çıkartır. Örneğin, Uzungöl’ de reklam çekimleri yapacaksınız.  Çekim yapılacak olan mekanı bir kaç gün öncesinde giderek alanı incelemeniz, çekim yapacağınız yerleri hissetmeniz gerekecektir. Prodüksiyon ekip işidir, kostüm, makyaj ve çevre hazırlığı için iyi koordine olunması gerekir.

Moda Fotoğrafçılığında Özgüven

Moda fotoğrafçısı öncelikle fotoğrafçıdır, sonra ise moda fotoğrafçısıdır. İyi bir moda fotoğrafçısı olmak istiyorsanız kendi tarzınızı yansıtmanız ve bu işi gerçekten sevmeniz, gönül vermeniz gerekir. Bu iş size heyecan veriyorsa, sabah erken saatlerde kalkarak güneşin doğuşunu yakalarsınız.  Bu işin eğitimini alsanız bile moda çekimi yapmadan asla moda fotoğrafçısı olamazsınız. Bu işi seviyorsanız kendinize gücenmeniz yeterli. Sizde bu mesleği yapmak istiyorsanız mutlaka Moda Fotoğrafçılığı Eğitimi almanız gerekir.

Tıkla puan ver
[Total: 0 Average: 0]