MODANIN DİLİ

Modanın Dili Nedir?

Modanın dili hakkında bilgiler:

Bir insanın beden dili onun düşünceleri, ruh hali ve o anki durumu hakkında bazı ipuçları verebilir. Giyilen kıyafetler de aynı görevi üstlenebilmektedir. Giyilen kıyafetler de bir kişinin ruh halini ve o anki durumunu yansıtabilmektedir. Kıyafetler de aynı beden dilinde olduğu gibi bir kişinin konumu hakkında bilgi verebilir. Bu bilgilere dayanarak bedenin dili olduğu gibi modanın da bir dili olduğunu söyleyebiliriz. Modanın dilini kıyafetler konuşturur. Tabii ki moda tasarımcıları, modelist ve stilistler ve kıyafeti giyenler sayesinde… Modanın dili, giyilen kıyafetler aracılığıyla kıyafeti giyen hakkında bazı bilgiler vermektedir.

“Modanın dili” kavramı, süslenme ve yakışanı giyme merakını da beraberinde getiriyor. Çünkü kendinize yakışanı giydiğiniz zaman kıyafetlerinizin ve giyiminizin karşınızdaki insanlara verdiği mesaj da daha olumlu olacaktır. Aykırı bir biçimde ya da eski kıyafetler giymiş biri ilk bakışta olumsuz bir izlenim bırakacaktır. Bu olumsuz izlenimler yerine olumlu izlenimler bırakabilmek için modaya uygun ve kendinize yakışan kıyafetler giymelisiniz.

Moda ülkeden ülkeye değişse de bu dil evrenseldir. Ülkelerin, bölgelerin, illerin hatta ilçelerin bile moda tarzları birbirinden farklı olabilmektedir. Fakat bununla birlikte bu kavram hepsinde vardır. Renkler veya tarzlar farklı olsa da kıyafetlerin verdiği mesaj o bölgeyi işaret etmektedir.

Moda her sezonda değişebilir. Bugün herkes tarafından moda olarak kabul edilen kıyafetler yarın modası geçmiş diye anılabilir. Bu modası geçmiş kıyafetler ileride bir gün tekrar moda olarak gündeme taşınabilir.

Eğitim kurumumuzda verilen moda tasarım kursu eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

  • Modelistlik Kursu eğitimlerimiz hakkında bilgi almak isterseniz linki ziyaret edebilirsiniz.
  • Stilistlik kursu ile ilgili yazımıza buradan bakabilirsiniz.

Bizi instagram’da Takip Edebilirsiniz…