Stil Danışmanı

Kimler Stil Danışmanı Olabilir?

Kıyafet seçerken ihtiyaçları göz önünde bulundurmak ve modayı takip etmek pek çok kişi için oldukça zordur. Birbiriyle uyumlu ya da uyumsuz parçaları kombin yapmanın yanı sıra seçilen kıyafetle gidecek makyaj ve saç tasarımının belirlenmesi de bilgi birikimi gerektirir. Son yılların popüler meslekleri arasında sayılan stil danışmanlığı kararsız kişiler için hayat kurtarıcı öneme sahiptir.

Stil Danışmanın Görevi Nedir?

Kendilerine danışan kişinin; vücut yapısından yaşam tarzına kadar geniş bir perspektiften bakarak kıyafetler üzerinde tercih yapan kişiler doğru alışveriş konusunda da destek sağlar.

 • Moda
 • Zaman
 • Mekan
 • Toplumsal statü ve
 • Nasıl görünmek istendiğine göre kıyafet seçiminde liderlik yapan danışmanlar hizmet verdikleri kişinin vücut yapısını da göz önünde bulundurur.

Asli görevleri stil danışmanlığı olan kişiler, kozmetik sektöründe yaşanan gelişmeleri de yakından takip etmek zorundadır. Renk analizi konusunda bilgiye sahip olan kişiler, yaşam alanlarını detaylı olarak inceleyerek uygun bir stil oluşturmak konusunda yaratıcı davranmalıdır.

Stil Danışmanlığı Eğitimi

Stil Danışmanlığı Eğitimi
Stil Danışmanlığı Eğitimi

Sezon ve döneme damga vurmuş kalıp ve kumaşlar konusunda da bilgi sahibi olması gereken danışmanların yetkili kurumlardan sertifika alması gerekir. Gardıropları inceleyerek kişi için en uygun stilin ne olduğunu belirleyen ve alışveriş tercihlerini düzenleyen adaylar, günlük yaşam ve kıyafetler arasındaki ilişkiyi en iyi şekilde kurar. Kendini stilini özgün bir şekilde oluşturmuş ve kariyer hedefini belirlemiş olan adaylar, moda sektöründe yaratıcı çalışmaların altına imzalarını atabilirler. Eğitimini başarıyla tamamlamış ve sertifikasını almış olan adaylar;

 • Alışveriş
 • Hediye
 • İmaj
 • Renk ve
 • Logo danışmanlık hizmeti de verebilirler.

Stil Danışmanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alanında başarılı bir danışman da aranan ilk özellik samimiyet olmalıdır. Hizmet almak isteyen kişi ya da kurumun hayatının tam merkezine yerleşecek olan kişilerde gözlem yeteneği gelişmelidir. Moda haftalarını yakından takip etmesi gereken adayların markalar ve stiller konusunda da bilgi birikimine sahip olması istenir.

Disiplin ve dikkat stil danışmanlığı yapmak isteyenlerde aranan en önemli iki özelliktir. Yüksek iletişim becerisine sahip olması gereken adayların İngilizce bilmeleri yaptıkları işte bir adım öne çıkmalarını sağlar. Büyük mağazalarda, moda markalarında ya da tasarım ofislerinde çalışabilecek olanlar bireysel hizmetlere de odaklanabilirler.

Stil Danışmanlarında Olması Gereken 6 Özellik

Stil danışmanları, yaşam tarzını ortaya çıkarmak ve en iyi şekilde yansıtmak için kullanılan bir yöntemdir. Bir stil sözleşmesini gerçekten değerli kılan nedir? İşte stil danışmanlarında olması gereken temel özellikler.

1. Gözlem Yeteneği

Stilin sahip olması gereken temel özelliklerden biri keskin bir gözlem yeteneğidir. Müşterinin özellikleri ve beklentileri doğru bir şekilde öğrenilebilmesi için bu yetenek esastır.

2. Moda Bilgisi

Stil danışmanları, mevcut moda trendlerini takip edin ve klasikleri bileyin. Modanın geçmişi, şimdiki zaman ve gelecek hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar.

3. İletişim Becerileri

Müşteri ile etkili bir iletişim sistemi, sürecin süreci süreci için kritiktir. Danışman, bileşenlerin dağılımını ve endişelerini dinlemeli ve bunlara en uygun çözümler sunmalıdır.

4. Empati Yeteneği

Müşterinin farklı ve birinin sorunları, beklentileri ve bütçesi vardır. Yine de saklanırsa, yerine kendini koymalı ve ona göre hareket eder.

5. Detaylara Dikkat

Stil, ayrıntılarda gizlidir. Bir stil mümkün, kıyafetlerin kesiminden aksesuar seçimine kadar her detayda mükemmeliyetçi olmalı.

6. Yenilikçi Bakış Açısı

Stil danışmanı yeniliklere açık olmalıdır. Moda sürekli değişiyor. Stil danışmanlarının bu değişikliklere ayak uydurması

 • Modelistlik Kursu eğitimlerimiz hakkında bilgi almak isterseniz linki ziyaret edebilirsiniz.
 • Stilistlik kursu ile ilgili yazımıza buradan bakabilirsiniz.