Moda Dünyasına Yön Veren Modelist ve Stilistler

Tekstil Sektöründe Ayrılmaz İkili

Modelist ve Stilist

modelist ve stilist

Modaya yön vermek isteyen ve kariyer planlaması yaparken yaratıcılığını ön plana çıkarmak isteyenler modelistlik kursu eğitimlerini tamamlayarak ünlü markaların üretim departmanlarında kendilerine yer bulabilirler.

Hazır giyimde yer tutan yardımcı malzemelerin kullanım yerlerinden kadın, erkek ve çocuk vücut ölçüleri hakkında da yeterli bilgiye sahip olan modelistler, gelişen moda dünyasını ve tüketici beklentilerini iyi analiz ederek fark yaratmayı başarabilirler. Peki modelist ve stilist arasındaki fark nedir?

Hayaldi Gerçek Oldu!

Stilist tarafından kağıt üzerine çizilen hayallerin seri üretilebilmesi için kalıplarının çıkarılmasını sağlayan modelistlik eğitimi almış ekipler hayallerin gerçek olmasını sağlayan kahramanlardır. Renkli dünyası sebebiyle pek çok gencin dahil olmak istediği moda sektörü gelişen teknolojiden aldığı destekle bilgisayarlı stilistlik kursundan mezun olmuş gençlere her geçen gün daha fazla ihtiyaç duymaktadır.

Giysi hazırlığının temel özellikleri, bilgisayar programlarının kullanılması, artistik detaylar, giysi ve sunum hazırlama aşamasında sıkı bir eğitimden geçen modelistlik kursu adayları mezun olduktan sonra yerli ve yabancı markaların üretim ekiplerinin bir parçası olma şansını yakalayabilirler. Günümüz modasını yakından takip etmekle kalmayıp, yaratıcılığına güvenen ve en önemlisi sektöre yön verecek azme sahip olan kişiler, seçtikleri branşla ilgili eğitimler alarak kendilerini geliştirebilirler.

Giyimde Detaylı Çalışmaların Moda Tarihindeki Yeri

Teori ve pratik bilgilerle harmanlanan modelistlik eğitimleri, hazır giyim dünyasında kariyer yapma planı olanların mutlaka alması gereken içeriklerle zenginleştirilmiştir. Anatomi çalışmalarından model-doku uyumuna, desen çiziminden tarihteki giyim tarzlarına ait analizlere kadar her aşamada konuya kendinden bir şeyler katarak hayallerindeki mesleğe kavuşmak isteyenler, önemli bir adım atarak

stilistlik serüvenine dahil olabilirler. Kıyafet tasarımı dendiği zaman ön plana çıkan;

  • Uyum
  • Bütünlük
  • Denge
  • Ritim ve
  • Vurgu hayalden gerçeğe dönüştürülmesi planlanan kıyafetlerin moda dünyasını etkileyebilmesi için olmazsa olmaz detayları arasında gösterilebilir.

Küçüklüğünden beri hayallerini süsleyen moda dünyasının bir parçası olmak için çaba gösterenler konusunda deneyimli ve uzman ekipler tarafından sürdürülen modelistlik kursu eğitimlerine katılarak kendi başarı hikayelerini yazabilirler. Estetik görüş ve yaratıcılığı bir arada uyumlu biçimde kullanılması için alınan eğitimler; farklı talepler, vücut tipleri ve özel koleksiyonların hazırlık aşamasında üretim ve satış ekiplerinin ticari hedefleriyle uyumlu olarak ortaya çıkması için kullanılır.

Stilist Tarafından Çizilen Resim Mankenler Üzerinde Gerçek Olur

Stilist tarafından ortaya çıkan çizimin gerçeğe dönüşmesi, üretilebilmesi, mağaza vitrinlerini süslemesi ve satışa sunulması modelistlik eğitimi almış ekipler tarafından yapılır. Sektörde kullanılacak araç ve gerecin temininden kullanımına, eskiden kullanılan yardımcı malzemelerin günümüze taşınmasından aksesuar tasarımına kadar her aşamada dikkat çeker. Hazır giyim perakendeciliğinin en önemli parçalarından biri olan stilistlik, çizim konusunda kendisine güvenen kişiler tarafından çok daha başarılı bir şekilde yapılabilir.

Geleceğin mesleği olarak gösterilen modelistlik ve stilistlik kurslarına gösterilen ilgi bu nedenle en yoğun dönemlerini yaşamaktadır. Temel eğitimini tamamladıktan sonra eline bir meslek almak yani koluna altın bilezik geçirmek isteyenlerin tercihi olan dönemsel eğitimler, tasarım sektöründe yaşanan gelişmelerle paralel olarak son derece teknik detaylar içermektedir. Dikim sürecinde de son derece önemli bir yere sahip olan modelistler seri üretimde istenen başarının sağlanabilmesi için beden ölçülerine uygun kalıpların hazırlanmasında sorunluluk sahibidir.

Birbirinden Ayrılmayan İki Meslek Dalı: modelist ve stilist

Modelistlik ve stilistlik için birbirinden ayrılmayan iki meslek dalı tanımlaması yapılabilir. Konuya yakından ilgi duyan adayların kendi beceri ve yaratıcılıklarını en verimli şekilde ortaya koyabilmesi için sorumluluk alacakları dalın yetkinlikleri hakkında önceden bilgi sahibi olması gerekir. İyi bir modelist veya stilist doğru bir koleksiyon hazırlamak için üretim sürecinin tamamına hakim olmak zorundadır.