Viskon Kumaş

Viskon Kumaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Moda ve tekstil sektöründe sevilen, kaliteli ve sağlıklı kumaş çeşitlerindendir. Viskon kumaşlar yapıları itibariyle pamuklu kumaşlara çok benzerler. Birçok üründe bu kumaşın kullanımı yaygındır. Tekstil ham maddesi olarak kalitesi yüksek bir üründür ve nem emiciliği fazladır. Yapısındaki selüloz pamuk ile benzerliğini yaratan temel özelliktir.

Viskon Kumaş Nedir?

Viskon Kumaş

Kayın ağacından üretilen bir ham madde olduğunu belirtilebilir. Yapısında selüloz vardır ve üretimin gerçekleşme safhasında selülozda kimyasal bir değişiklik olmaz. Üretimi bittiğinde filament biçimine gelir ve yine selüloz olarak kalmaktadır. Pamukla benzerliği de bu özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Viskon kumaş son dönemin moda kumaş türlerinden bir tanesidir. Kaliteli ve kullanım alanı geniştir.

Viskon Kumaş Özellikleri

Bu kumaşın birçok nitelik dikkat çekmektedir. Moda dünyasında da sıkça tercih edilen kumaşın önde gelen özellikleri şunlardır:

  • Yüksek oranda nem emicidir,
  • Rahat ve zarif bir kumaştır,
  • Şişme özelliği yüksektir; bu nedenle %120’ye varabilen bir su emiciliği mevcuttur,
  • Baskıya elverişlidir,
  • Renkleri canlı tutar,
  • Esneme pamuğa göre iki kat fazladır,
  • Krep kumaş içinde de sıkça kullanılır,
  • Terletmez ve hava alır.

Viskon kumaşın nitelikleri arasında başlıca bunlar sayılabilmektedir.

Viskon Kumaş Sağlıklı mı?

Pamuğa göre daha iyi bir kumaş türü olduğu söylenebilir. Bu kumaş, polyester kumaş ile kıyaslandığında terletmeyen ve hava alan bir yapıya sahiptir. Doğal kumaşlar arasındadır.

Viskon kumaş terletir mi sorusu ile de sıkça karşılaşılmaktadır. Viskon kumaş suyu ve nemi iyi emen, hava alan bir kumaştır. Terleme yapmaz ve rahattır, tenle uyum sağlar.

Viskon Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Gömlek, tshirt, bluz, astar, iç giyim, dekorasyon vb. bulunmaktadır. Çok geniş bir alanda kullanılabilen bir kumaş türüdür. Abiye giyimde de tercih edilebilir.

Bu kumaş türü kullanımı ve kullanım alanı çok çeşitlidir. Rahat ve kaygan bir yapısı vardır. Kumaşın elyafı da düzgün eğirme özelliğinden ötürü yumuşak bir tuşe elde edilebilmesini sağlar. Hazır giyim alanında çok sık kullanılır.

Viskon mu Pamuk mu?

Öncelikle viskonun nem ve su emiciliğinin, esnekliğinin daha yüksek olduğu söylenebilir. Boyama ve baskı konusunda da pamuğa göre daha elverişli koşullar sağlar.

Bununla beraber ürün yaşken pamuğa kıyasla daha dayanıksız hale gelmektedir. Dikişi de genellikle rahattır.

Viskon Nasıl Yıkanır?

Viskon kumaşlar için yıkama önerileri arasında özellikle elde yıkanması gerektiğini öncelikli olarak belirtebiliriz. Suyun sıcak olmaması önem taşımaktadır. Bununla beraber en iyi temizleme yöntemi  ürününüzü kuru temizleye teslim etmektir. Böylece ürüne vereceğiniz zararı en aza indirmiş olursunuz. Ütülenişi ise yüksek ısıda olabilir. Buna rağmen ürünü satrifüjlü kurutmaya maruz bırakmamak gerekmektedir.

Kategoriler
modelistlik
Modelistlik
Modelistlik Kursu İstanbul

Yeni Ümit Kursları Modelistlik Kursu Eğitimi İstanbul ilinde faaliyet gösteren kursumuzda verilen modelistlik kursu, stilistlik ve moda tasarımı eğitimleri teorik ve temel eğitimden daha çok

Devamını Oku »
Kursumuzda Verdiğimiz eğitimler
Kurs
VERİLEN EĞİTİMLERİMİZ

Yeni Ümit Moda Akademisinde Hakkında 1998 Yılından beri eğitim hizmetini sürdüren Yeni Ümit Moda Akademisi Eğitimleri hakkında bilgiler:  Aşağıda, modelistlik kursu, stilistlik kursu, ayakkabı tasarım

Devamını Oku »
giyimi etkileyen faktörler
Genel
Giyim tarzları nelerdir?

Giyimi Etkileyen Faktörler ve Tarzlar Nelerdir? Giyimi etkileyen faktörler, giyimi etkileyen faktörler hakkında bilgiler: Giyiminizde yapacağınız doğru seçimler, sizin toplum içindeki yerinizi belirlemede davranışlarınız kadar önemli

Devamını Oku »