Tüvit Ceket Kadın ve Tüvit Ceket Kombinleri

Tüvit ceket, uzun yıllardır kadın ve erkekler tarafından tercih edilen bir moda parçasıdır. Tüvit, İskoç ve İrlanda stili ile eş anlamlı hale gelen yün desenli bir kumaştır. Kaba, dimi kumaş, on dokuzuncu yüzyılda İskoç dağlarında ortaya çıktı ve bugün hala mont, ceket, takım elbise, pantolon, etek ve daha fazlası için kullanılıyor. Özellikle kış mevsiminde erkek ve kadınlar tarafından tercih edilen tüvit ceketlerin nasıl kombinleneceğini merak mı ediyorsunuz?

Bu yazımızda kadın tüvit ceket nedir, tüvit ceket kadın kombinleri nasıl yapılır ve siyah tüvit ceket kombinleri nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Kadın Tüvit Ceket
Kadın Tüvit Ceket

Kadın Tüvit Ceket Nedir?

Tüvit, genellikle yünden yapılan kaba dokuma bir kumaş türüdür. Lifler, düz bir örgü kullanılarak dokunur. Tüvit, kalın, kaba ve sert, sıcak ve dayanıklı bir kumaştır. Yün tüvit, ekseri küçük kare ve dikey çizgiler ile canlı desenler ve renkler elde etmek için farklı renkli iplikler kullanılarak dokunarak yapılır. Tüvit, takım elbise ve ceketler için çok popülerdir.

Tüvit, başlangıçta tüvit yapmak için en popüler dokuma tekniği olan dimi için İskoç kelimesi olan “tweel” olarak adlandırıldı. Lore’a göre isim, bir Londra tüccarı “tüvit” için “tweel” adını yanlış yorumladığında, kumaşın İskoçya’daki Tweed Nehri için olduğunu düşünerek ortaya çıktı. Bu kumaşa o zamandan beri tüvit deniyor.

Malzeme, çiftçiler tarafından yaygın olarak giyilen İskoçya ve İrlanda’da ortaya çıktı. Tüvit, 1848’den sonra, Prens Albert İskoçya’daki Balmoral Kalesi’ni satın aldığında ve eşsiz Balmoral tüvitini tasarladığında, Britanya Adaları’ndaki üst sınıflar arasında popüler oldu. Her arazi sahibi, av gezileri ve diğer açık hava etkinlikleri sırasında kendilerini farklı kılmak için kendi “emlak tüvitlerini” yapmaya başladı.

Tüvit, üç farklı şekilde kullanılır. Tüvit, sıcaklığı, sert ve ayırt edici dokusu nedeniyle takım elbise ve dış giyim için en popüler olanıdır. Avlanma için tüvit spor paltolar, kumaşın ilk kullanımlarından biriydi ve tüvit desenleri hem pratik hem de moda ifadesi olarak birçok blazer ve paltoyu doldurduğu için gelenek bugün de devam ediyor. Tüvit paltolar son derece sıcak ve uzun ömürlüdür. Tam tüvit takımlar da popülerdir ve iyi aksesuarlarla donatıldığında son derece farklı görünebilir. Bu klasik bir görünüm ve kumaş harika bir sıcaklık ve eski bir çekicilik sağlıyor.

Tüvit şapka ve çantalar da kumaşın yaygın bir kullanım alanıdır. Tüvit şapkalar, yayla çiftçilerinin ve dokumacılarının karakteristiğidir, ancak aynı zamanda güzel bir moda ifadesidir.

Tüvit Kumaş
Tüvit Kumaş

Tüvit Kumaş Türleri

Tüvit kumaş yapmanın birçok farklı yolu vardır ve farklı tüvit türleri, yapıldıkları koyuna, tüvitin yapıldığı yere veya dokuma tekniğine veya desenine göre adlandırılır. İşte en popüler tüvit türlerinden bazıları…

Harris tüvit, İskoçya’nın kuzey kıyılarındaki bir takımada olan Outer Hebrides’te yapılan yasal olarak korunan bir tüvit türüdür. 1993 tarihli Harris Tweed Yasasına göre, Harris tüvit kesinlikle şu şekilde tanımlanır: “Adalılar tarafından Dış Hebridlerde evlerinde elle dokunmuş, Dış Hebridlerde bitmiş ve Dış Hebridlerde boyanmış ve eğrilmiş saf yünden yapılmıştır.”

Donegal tüviti, doğduğu yer olan İrlanda’nın Donegal ilçesi için adlandırılmıştır. Bu, dünyadaki en popüler tüvit türlerinden biridir ve yumrulu yüzeyi boyunca gökkuşağı renginde iplik benekleri ile ayırt edilir.

Orijinal olarak Saksonya tüvit kumaşı, Almanya’da yapılan merinos koyunlarından yapılır. Merinos yününün doğası gereği tüvit çok yumuşak ve pürüzsüzdür.

Balıksırtı tüvit, kumaşın yüzeyinde bir V deseni oluşturan kırık bir dimi dokumadır. Bazıları balıksırtı deseninin balık kılçığına benzediğini söylüyor, dolayısıyla adı buradan geliyor.

Shetland tüviti, adını İskoçya’nın kuzeydoğu kıyılarından çok uzakta bir grup ada olan Shetland Adaları’ndan gelen koyunlardan alır. Yün daha hafif ve daha hassastır, daha hafif, gündelik bir tüvit oluşturur.

Bir arpa tüvitinin örgüsü, kumaşın yüzeyinde arpa tanelerinin etkisini ve görünümünü verir. Çok dinamik bir model ve biraz inişli çıkışlı bir his veriyor.

Cheviot tüviti, İskoç sınırları bölgesindeki Cheviot Tepelerinden yün yapmak için kullanılan koyun türü için adlandırılmıştır. Genellikle diğer tüvit türlerinden daha sert ve ağırdır.

Overcheck dimi, tüvit desenini tamamlayan kontrast renkte geniş ekose desenli düz dimi bir kumaştır.

Ayrıca Gabardin Kumaş hakkında yazdığımız yazı ilginizi çekebilir.

Tüvit Ceket Kadın Kombinleri
Tüvit Ceket Kadın Kombinleri

Tüvit Ceket Kadın Kombinleri

Tüvit yüzyıllardır İngiliz stilinin merkezinde yer almıştır. 1800’lerden beri İngiltere’nin en sık kullanılan kumaşlarından birisidir ve şimdiye kadar düz bir şapkanız veya ceketiniz varsa, gardırobunuzu süsleme ihtimali var.

Tüvit, yumuşak, açık bir dokuma ile dokunmuş ve yünden yapılmış doğal bir tekstildir. Bu bizi doğru yöne işaret ederken, bu malzemenin tam olarak ne olduğunu ve onu gardırobunuza nasıl dahil edebileceğinizi tam olarak tanımlamak istiyorsak biraz daha derine inmemiz gerekecek.

Tüvit geleneksel olarak bir dokuma tezgahında elle dokunmuştur. Bugün tüm süreç mekanikleştirildi, ancak süreç büyük ölçüde aynı. Önce ham yün boyanır ve daha sonra endüstriyel bir kurutucuda kurutulur. Bu renkli yünler, bir tüvit için gereken tam iplik rengini elde etmek için karıştırılır. Her renk tartılır, elle kabaca karıştırılır ve daha sonra desen için gerekli tonu oluşturmak için dev bir endüstriyel karıştırıcıda karıştırılır.

Karıştırılan yün daha sonra, küçük sivri uçlarla kaplı bir dizi silindirden çekildiği, taraklama adı verilen bir işlemden geçer. Bu, yünü gerer ve liflerin hepsinin aynı yöne baktığından emin olur böylece ipliğe dönüştürülebilir. Daha sonra, yün iplik haline getirilir ve tüvit olarak dokunmaya hazır ipliklerin etrafına sarılır.

Karmaşık dokuma işlemi, iplikleri uzunlamasına çözgüler halinde organize etmeyi ve ardından bunları bir dokuma tezgahına yüklemeyi içerir. İster insan gücüyle çalışan ister mekanik olsun, bir dokuma tezgahı, dokumayı oluşturmak için atkıları (yanlara doğru uzanan tek tek iplikler) çözgüden (uzunlamasına uzanan iplik grubu) geçirir.

Bu süreç, bazı canlı ve karmaşık desenler oluşturabilir. Sonuç aynı zamanda rüzgara ve suya dayanıklıdır, bu nedenle tüvit, 19. ve 20. yüzyılın başlarında avcılık ve olta takımı gibi dış giyim için bu kadar popüler bir malzemeydi.

Bazı insanları ilk tüvit ceket satın almaktan alıkoyan şeylerden biri, bu ayırt edici malzemenin nasıl giyileceğine dair bilgi eksikliğidir. Tüvit genellikle kırsal yaşam tarzı ve herkes için olmayan resmi olaylarla ilişkilendirilir. Bu da pek çok kadının giyemeyeceği veya kafalarındaki tüvit stilini tamamlayacak bir gardırobunun olmadığını düşünmelerine neden oluyor. Bu hiç de öyle değil.

Bir malzeme olarak tüvit kalın ve sağlamdır ve bu onu daha soğuk havalar için harika kılar. Ayrıca, birçok farklı tüvit türü vardır – birçok farklı desen ve renkte mevcuttur. Bu çok yönlülük, sürekli değişen moda trendlerine yenik düşmediği anlamına gelir. Önümüzdeki yıl modası geçmiş olsun diye bugün kendinize bir tüvit ceket alırken bulamayacaksınız. Tüvit kumaş, diğer birkaç malzemenin rekabet edebileceği şekilde zamanın testine dayanır.

Tüvit giymenin doğru ya da yanlış yolu yoktur. Günlük bir ceketten belirli etkinlikler için ayrılmış bir cekete kadar hemen hemen her durumda çalışacak şekilde tasarlanabilir. Tüvit nispeten gayri resmi bir kumaş olduğu için, resmi durumlarda giyilemeyeceği anlamına gelmez. Bir toplantıya katılırken bir takım elbiseyi biraz tüvitle değiştirmeniz pek mümkün olmasa da, malzeme çeşitli durumlar için giyilebilecek kadar çok yönlüdür.

Akıllı bir kıyafetin parçası olarak tüvit giymek popülerdir ve kaç kişi tüviti gardıroplarına dahil etmeyi seçer. Pek çok kadın, şık ve rahat bir görünümün parçası olarak tüvit giymeyi tercih ediyor. Tüvit ceketinizi hafif açık beyaz bir gömlek ve bir siyah pantolonla birleştirerek şık ve rahat bir görünüm yaratıyor. Beyaz bir bluz veya gömlek, siyah pantolon ve bir çift parlak siyah mokasen ile bu görünümü kendinize ait hale getirebilirsiniz. Bu, tam bir takım elbisenin gerekli olmadığı, ancak yine de biraz giyinik görünmek istediğiniz bir etkinliğe, partiye veya akşam yemeğine tüvitin nasıl giyilebileceğinin harika bir örneğidir.

Bir tüvit ceketi rahat bir şekilde giymenin birçok farklı yolu vardır. Her zaman özel bir durum için saklamanız gerektiğini varsaymak için hiçbir neden yok. Pek çok farklı ceket modeli mevcut olduğundan, daha rahat bir görünüm yaratan bir ceket bulmak çok da zor değil.

Bununla birlikte, tamamen gündelik bir kıyafetle tüvit bir ceket giymek söz konusu olduğunda, birçok insan şaşkına döner. Daha sıcak bir ceket seçerken her zaman akla ilk gelen şey bir tüvit ceket değildir, bu harika bir seçim olduğu için utanç vericidir. Tüvit ceketler, herhangi bir gündelik kıyafete stil sahibi ve vücuda oturan bir unsur ekler ve dağınık veya sıradan görünmeden rahat olmak istiyorsanız harika bir seçimdir.

Tüvit ceket giymenin popüler bir yolu, onu bir çift açık renkli kot pantolon ve soluk bir gömlek veya bluz ile kombinlemektir. Pastel renkler buna çok yakışıyor. Tüm kıyafet kombininde, tüvit ceketi bir odak noktası haline geliyor ve etkileyici bir giyim öğesi olarak öne çıkıyor.

Bu şekilde giyilen tüvit ceketiniz hem kentsel ortamlarda hem de doğayla iç içe alanlarda her ortamda gözlerin üzerinde olmasını sağlayacak. Gündelik ama stil sahibi bir görünüm yaratmak için sadece bir kot pantolon ve akıllı ayakkabılarla tüvit ceketinizi çıkarmak çok kolay.

Muhtemelen tüvit giymenin en popüler yolu tüvit bir paltodur. Tüvit kabanlar, diğer birçok lüks kaban gibi aynı konfor, sıcaklık ve korumayı sunar, ancak benzersiz stil ve tasarımla sevdiğimiz. Standart tüvit ceket ile karşılaştırıldığında, bir ceket çok daha kalın ve daha sıcaktır, kış aylarında soğuktan ve rüzgardan çok daha fazla koruma sağlar. Bununla birlikte, aynı derecede çok yönlüdürler ve yine de resmi ve gündelik ortamlarda giyilmek üzere şekillendirilebilirler. Kış soğuklarını uzak tutmak için tüvit ceketleri rahat bir kazak veya sıcak tutan bir bluz ile giyin!

Gördüğünüz gibi, iş tüvit giymeye gelince, kesin bir cevap yok. Gündelik bir kıyafetin, şık bir görünümün parçası olarak giyilebilir veya resmi kıyafetlere dahil edilebilir. Tüvit nasıl giymeyi seçerseniz seçin, her zaman tanıdığımız ve sevdiğimiz aynı ikonik stili sunar.

Siyah Tüvit Ceket Kombinleri
Siyah Tüvit Ceket Kombinleri

Siyah Tüvit Ceket Kombinleri

Bugün, tüvit ceket düzenli olarak Paris’ten New York’a podyumları süslüyor. Bununla birlikte, bugün tüvit ceketleri nasıl giydiğinize hala dikkat etmelisiniz, çünkü dikkatli olmazsanız biraz rüküş görünebilir. Neyse ki, bu modern giyim eşyasında harika görünmek için sadece birkaç basit kurala uymanız yeterli. İster gündelik ister şık bir gün için giyinin, bir tüvit ceket giymenin sayısız yolu vardır. Aşağıda favori seçeneklerimiz ve kombinasyonlarımız bulunmaktadır.

İlk olarak, cesur bir tüvit ceket seçerseniz, onu kıyafetinizin odak noktası yapın. Örneğin, erkekler için siyah ve kırmızı kareli Dale tüvit ceket, beyaz düğmeli Oxford gömlek ve siyah düz chino pantolon ile eşleştirildiğinde harika görünecek, ancak daha renkli bir şeyle çatışabilir. Kadınlar için bu kombini siyah kalem etekle eşleştirilebilir. Göz alıcı tüvit ceketlerin hayranıysanız, herhangi bir moda hatasından kaçınmak için bunları nötr renklerle giymelisiniz.

İkinci olarak, ayakkabınızın tüvit ceketinize uygun olması önemlidir. Siyah Oxford ayakkabılar ve Princeton loafer’lar gibi klasik stiller, bir siyah tüvit ceket için mükemmel bir tamamlayıcıdır. Aslen Gal çiftçilerinin bataklık tarlalarında gezinmesine yardımcı olmak için tasarlanan tam brogue ayakkabılar, yüzyıllardır tüvit ceket birlikte giyildi, bu da onları klasik bir görünüm için ideal hale getirir. Brogue ayakkabılar, bu ikonik kumaşa doğal olarak eşlik ediyor.

Son olarak, siyah bir kadın tüvit ceketin çekici bir pardösü olarak giyilebileceğini unutmayın. Sonbahar ve ilkbaharda, bir Shetland bisiklet yaka kazak ya da bir Donegal kazak üzerine siyah tüvit bir blazer ceket giyerek sıcak kalın. Başlangıçta hava koşullarına dayanıklılığı nedeniyle ödüllendirilen kaliteli bir tüvit ceket, en kötü havalarda bile sizi sıcak ve kuru tutacaktır. Kış tam anlamıyla gelmişken, kombininizi sağlam, dayanıklı bir kaban ile tamamlayın.

Bir siyah tüvit ceket kadın, ideal olarak beyaz veya mavi olan düz bir gömlekle mükemmel bir şekilde eşleşir. Bununla birlikte, daha fazla karakter eklemek için her zaman kumaş (dimi, poplin veya dokulu armür) veya yaka tipi ile denemeler yapabilirsiniz. Bir gömlek bir seçenek değilse ve daha sıcak ve daha rahat bir kıyafete ihtiyacınız varsa, uzun kollu bir polo veya sweatshirt idealdir. Kadınlar şık saten ya da ipek bluzlarla siyah tüvit ceketleri birlikte kullanabilir.

Erkekler için siyah bir tüvit ceket kadın resmi pantolon, chino pantolon, kot pantolon ve hatta kadife pantolon ile eşleştirilebilir, seçiminizi ortama göre yapın. Kot pantolonlu bir tüvit ceket daha gündelik durumlar için harika, pantolonla kombinlemek ise ofis için daha uygun olacaktır. Kadınlar ise siyah tüvit ceketleri kalem etekler, skinny pantolonlar ya da chino pantolonlarla giyebilir. Hangisini seçerseniz seçin, pantolonun ceketi gölgede bırakmadan renklerini tamamlamasına izin verin.

Tüvit sert olmakla ünlü olsa da, dayanıklı değildir. Yünden yapıldığı için tüvit, yıkamada çekme konusunda çok kötüdür bu yüzden her zaman kuru temizlemeye verin.

Ayrıca tüvitinizi nasıl sakladığınıza da dikkat etmelisiniz. Ceketleri kaliteli dolgulu askılara asın ve kumaşı özellikle lezzetli buldukları için güvelerin ziyafet çekmesini önlemek için plastikle kaplayın. Pantolon ve aksesuarları düzgünce katlayın ve bir çekmecede saklayın.

Kadın Tüvit Ceket kombinler ve tuvit kumaş hakkında yazımızı umarız beğenmişsinizdir. Bir başka yazımızda görüşmek üzere, hoşça kalın. İnstagram da bizi takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/yeniumitmodelistlik/