MODANIN TARİHÇESİ

Moda Kavramı – Modanın Tarihçesi Nedir?

Moda kavramı – modanın tarihçesi hakkında bilgiler:

Modanın tarihçesi: Barınma, beslenme ve giyim insanların temel gereksinimidir. Giyinmeye duyulan gereksinimin eski çağlarda, insanların vücutlarını doğanın etkilerinden koruma düşüncesinden doğmuştur. Dünyada insanlar dışında bütün canlıların dış etkenlerden korunması için değişik korunma etkenlere sahiptirler. Örneğin Ayılarda post olduğu gibi, insanların güzel görünme ve dikkatleri üzerine çekme arzu ve istekleri, daha iyi ve daha güzeli arama çabaları ile iyi giyim deyimi ortaya çıkmıştır.

Daha iyi ve güzeli arama duygusu, yıpranan, eskiyen giysinin yerine aynısını değil de farklısını edinme isteği ile moda olayı başlamıştır. Modanın tarihi ve tarihçesi İnsanoğlu, örtünmek değil de giyinmek istediği anda belki de bilinçsizce de olsa moda kavramını yaratmış oluyordu aslında moda da amaç giysinin ille de yararlı ve gerekli olması değil farklı olmasıdır. Yani temel de ısınmak veya korunmak için modaya ihtiyacımız yoktur. Ama insanoğlunun güzel ve çekici olmaya, kişiliğine ve stiline giydiği şeylerle belirtmeye olan ihtiyacını moda karşılar.

Moda, genelde sanayi sonrası çağa özgü bir olgu olarak düşünülse de gerçekte çok eskilere dayanır. İnsanların yaşama tanıklık eden belgeler ve kalıntılar yaşamın bir moda sergisine benzediğini göstermektedir.

Modayı konu alan eserlerin büyük bir bölümü giyimi, her şeyden önce de kadının giyimini işlerler . karikatüristlerin ele aldıkları bir konudur; yeni bir modanın çıktığını gören kadın, kocasına “ GİYECEK HİÇ BİR ŞEYİ” olmadığını söyler. İktisatçıların olduğu gibi kamuoyunun gözün dede moda büyük ölçüde “ kadınca bir gariplik” tir. Aralıksız biçimde yenilendikleri için hep canlı kalan bütün bir mesleki etkinlik insan ilişkilileri, efsane ve kuşkusuz büyük mali çıkarlar dünyası yaratan da moda olmuştur. Ne var ki moda, kadının örtünmesi yada soyunması ile sınırlanmaz. Doğrusu, moda toplumsal yaşamın her alanına karışır. Günümüzde, beslenmeden konuta, otomobillerde ilaçlara, şarkılardan tatil tasarılarına varıncaya kadar, bütün tüketim davranışları modanın damgasını taşır. Giyside moda, moda kavramının kucakladığı bütün içinde çok küçük yer kaplar.

Geleneksel toplumlarda moda yoktur. Giysiler belirli rolleri belirtir; herkes kendi yaşına, cinsiyetine, toplum içindeki durumuna, işine uygun olanı giyer. Olabilecek değişiklikler son derece önemsizdir. Kişisel yorumlarda bütünü sürekliliğini bozmaz.

Moda, gerçek anlamda, ancak değişmeye inanan, değişme yoluna girmiş toplumlarda ortaya çıkar. Bu nedenle de bir yandan ekonomiye bir yandan da toplumsal yapıya sıkı sıkıya, ama hareketli ( değişken ) biçimde bağlıdır. Uzun zaman boyunca, moda nüfusu ancak çok küçük bir bölümünü ilgilendiren bir olgu olarak kalmış, seçkinlere özgü olmuştur. Moda, toplumların, geleneklerin, olayların bir büyülü aynasıdır. Savaşlar, barışlar, buluşlar, sanat olayları modayı her açıdan etkilemiştir.

Döşemelik kumaştan ev eşyalarına, mücevherlerden parfüme, otomobilden televizyona, şarkılardan romanlara kadar her şeyin ayrı modası vardır. Sonuç olarak, Dünyada modası geçmeyecek tek şey maalesef insanların modaya uyma dürtüsüdür.

Günümüzde Moda Anlayışı

Günümüzde Moda Anlayışı
Günümüzde Moda Anlayışı

Modanın tarihçesi hakkında bilgiler verdik. Şimdi de günümüzdeki moda anlayışını inceleyelim. Günümüzde moda, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Tarihsel süreçte moda, sadece kıyafetle sınırlandırılmışlık, yaşam tarzımızı, tercihlerimizi ve hatta sosyal statümüzü yansıtan bir kavram haline geldi.

2000’li yıllarda kurulan modanın kronolojisinde, pastellerin hakim olduğu ve kumaşların hakim olduğu sade tasarımların mevziini; Parçalı ve benzersiz bayan silüetlerini temsil eden özel dizaynlar ve materyaller ele alınarak geçirilmiştir. Bu dönemdeki insanların, konforun ve estetik bakış açısıyla değerlendirilen moda doktrinlerine ve risklere yönelik zararlı bir ilişki gösterilmiştir.

Yakın zamanlarda, eski zamanların şıklığını değiştiren vintage geniş çaplı bir kabul gördü. Geçmişe sahip bu hasret ve nostaljik etki, retro kapsamın modern çağa uyum sağlamasına neden oluyor. Antika dükkanlarının sağlıklı büyümesi gözlemlenirken, elden geçmiş giysilere olan talep de yükseliştedir. Bunun yanı sıra, günümüz gençliğinin liberal ve sorgulayıcı tutumu, moda planına eklektik bir nüans katmıştır. Günümüzde 50’lerin ikonik unsurlarından 70’lerin bohem havasına, 80’lerin canlı pigmentlerinden, 90’ların asi giyim tarzına dek her unsuru, moda mimarları tarafından yenilikçi bir bakışla revize edilmiş ürünlerde dosyalarda sergilenmektedir.

Bizler, bayanların yöneticisi olarak, modanın sadece defilelerde bulunan renklerle ve materyallerle sınırlı olmadığını idrak standartında görüyoruz. En değerli hazinemiz olan tavrımızdır ve gülümsememizle birlikte yansımalarımız da gülümsemeye katkıda bulunur.

Modelistlik Kursu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Facebook hesabımız: https://www.facebook.com/modelistlik