Silüet Nedir? | Silüet Çizimleri | İnsan Silüeti Çizimi | Silüet Örnekleri

Gölge biçiminde hazırlanan profil çizimler silüet nedir sorusunun cevabıdır. Nesneler sadece kenarları çizilerek şekillendirilir. Moda dünyasının vazgeçilmez yardımcısı olan çizimler, tasarımcı tarafından biçimlendirme ve dış hatların belirlenmesi için kullanılır. Çizimin yapılmasının ardından farklı materyaller eşliğinde stiller ve tasarım ortaya çıkarılabilir. Silüet çizimleri, moda dünyasında yaşanan değişiklik ve gelişmelerden etkilenir.

Moda Tasarımcısına Özgü Silüet Çizimleri

Her moda tasarımcısının kendisine ait insan silüeti çizimi mevcuttur. Stil olarak tanımlanan üslup ve tarzın ortaya konmasını sağlayan çizimler, stilistlik mesleğinin temelini oluşturur. Gelişen teknolojileri kullanarak mevcut beceri ve yaratıcılıklarını sahip oldukları sanatsal bilgiyle koleksiyonlarına taşıyan stilistler, çizim yeteneklerini silüet çalışmalarıyla pekiştirirler.

Silüet Hazırlamada Etkili Olan Kavramlar

Silüet Hazırlama

İyi bir çizim yeteneğine sahip olan stilistler; tekstil ve kalıp bilgilerini hazırlayacakları tasarımlarla beğeniye sunar. Hazırlanacak kıyafetin; ölçülerinden uzunluğuna, bedene oturuşundan dikiş yerlerine kadar her detay önce hazırlanan silüet örnekleri üzerinde gösterilir. Canlı mankenler üzerinde kazanılan duruş ve pozisyon deneyimi, çizimlerde biraz abartılır.

Belirlediği figür üzerinde çalışmalarını son haline getiren stilistler, kendi tarz ve üsluplarını küçük detaylarda bile olsa mutlaka belli eder. Giysinin hazırlanacağı kumaşa uygun olarak dikiş ve duruş detaylarının önceden belirlenmesi gerekir. Kumaş örneğinin çizim üstüne eklendiği hazırlık aşamasında; giysinin yandan ve arkadan görüntüsüne de yer verilmelidir.

Günün Modasına Uygun Çizimler

Genel hazırlık veya alınan sipariş üzerine hazırlanan çizimler, güncel moda tercihlerinden esinlenerek tamamlanır. Yaş grubundan mevsimsel ihtiyaçlara, vücut özelliklerinden aksesuar tercihine, sosyal çevreden kumaş tercihine kadar her bir detay prezantasyon öncesinde hesaplanmalıdır. Stilistlik yapmak isteyen adayların güncel modayı yakından takip etmesi başarıya giden yolda vazgeçilemeyecek bir unsurdur.

Deformasyon; biçimin aslına uygun olarak abartılarak değiştirilmesine deformasyon denir. Özellikle moda sektöründe hazırlanan silüet çizimlerinde hareket yönleri abartılarak kullanılır. Burada temel faktör çizimi yapan kişinin yorumu ve vermek istediği mesajdır.

Stilizasyon; yalın ve sade çalışmalar stilize etmek şeklinde tanımlanır. Çizdiği silüette vermek istediği tarzı en sade şekilde başarıyla yansıtan stilistler, yaratıcılıklarıyla göz doldurur.

Orantılı çarpıtma; belli açılardan yapılan çizimlerde çarpık orantı kullanılır. Doğru bir etki için vücut kısımlarının başarılı bir orantı ile çizilmesi gerekir. Kuşbakışı bir çalışma hazırlanan çizimin daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Doku; koleksiyon için belirlenen tema, silüet üzerinde doku olarak karşımıza çıkar. Küçük detaylar, seçilen renkler veya şekiller dokunun her parçada desteklenmesi için kullanılır.

Etüd; çizim için seçilen canlı modelin karakter özelliklerinin fotoğrafik olarak tanımlanmasıdır. Son derece keyifli olan bu çalışmada; ışık ve gölge oyunlarının yanı sıra seçilen renklerin farklı tonlarından da faydalanılır.

Eskiz; bir ön hazırlık aşamasıdır. Silüetlerin kağıt üzerine taslak olarak çıkarılmasıdır. Çalışılacak konu ve koleksiyonun teması belirlendikten sonra hayali kurulan silüetin son hali hazırlanır. Bu aşamada tasarımcının en büyük yardımcıları; aksesuar ürünler, kumaş ve renk kataloglarıdır.

Proporsiyon; tüm parçaların birbiriyle uyumlu olarak çizilmesi esastır. Başarılı ve göze hoş görünecek bir silüet kadın çalışmasında baş ve vücut ölçülerinin doğru belirlenmesi gerekir.

Ritim; akıcı ve devamlılık gösteren çizimlerde ritim yakalanmış olur. Ölçülü ve uyumlu tekrarlar, koleksiyon arasında bütünlük sağlar. Sistematik olarak uygulanan devamlılık, göze hoş görünen en önemli ayrıntıdır.

Birlik; koleksiyonun her bir parçası arasında yakalanan birlik, başarı ve beğeniyi de beraberinde getirir. Hedef, amaç ve sonuca uygun bütünlük kumaş yapısından aksesuar tercihine kadar her aşamada kendini net bir şekilde ortaya koyar.

Göz ile silüet arasında kurulacak etkili birliktelik, ahenk ve denge unsurlarıyla birleşerek tasarımın başarısına doğrudan etki eder.

Bizi instagram da takip edebilirsiniz