İndigo Renk Kombinleri

İndigo renk, koyu mavi ile menekşe rengi arasında bir rengin adıdır. Adını Indigofera tinctoria gibi bitkilerden elde edilen rengin kökeni Eski Mısır’a dayanıyor. O dönemlerde mavi boyayı kullanmak için bu bitkiler kullanılmış. Zamanla Hindistan ve İtalya gibi ülkelerde yaygınlaşan renk günümüzde hala birçok alanda kullanılmaktadır. İster moda ister ev dekorasyonu olsun tasarımcılar projelerinde çivit mavisi olarak bu rengi hala kullanmaktalar.

Indigo, ön çakrayı çalıştıran enerjiye sahip bir renktir. Bu nedenle bilinç kendini tanıma ve sezgiyi genişletmenin yanı sıra yaşam durumlarını da anlamaya neden olur. Aynı şekilde indigo rengi, sakinlik, dinginlik, zihin arınması ve karanlık düşüncelerin temizlenmesini sağlayabilir. Bu nedenle bu tonda giysiler giyilmesi, yiyeceklerin tüketilmesi yanı sıra çivit rengi dekorasyonda da yoğun bir şekilde tercih ve talep görmektedir. İndigo Renk Kombinleri ve yanına hangi renkler yakışır sorusunun cevabı yazımızda…

İndigo rengine ne yakışır?
İndigo rengine ne yakışır?

İndigo rengine hangi renk yakışır?

Mavi renk paletinin bir parçası olan indigo renk, farklı kombinasyonlara çok iyi uyum sağlar. Birçok gölgenin yanı sıra açık renkler için temel görevi olan koyu renktir. Her durumda, koyu mavi, aynı rengin daha açık tonlarıyla birleşir. İndigo rengi birkaç ton içerir. Bunlar ton renklerine göre, kırmızı, açık mavi, bej, açık sarı, krem rengi, gri, altın ve gümüş rengi, beyaz, soluk pembe, açık kahve renkleri ile uyum sağlar. Bu anlamda birçok tekstil ve dekorasyon sektöründe kullanılan indigo renk geçmişten günümüze kadar tercih kullanılmaktadır.

İndigo kadın giyiminin modası olarak asla geçmeyecek bir renktir. Çünkü mavi, masmavi, mor ve lacivert renkleri hala çok rağbet görüyor. Her yaşta insan için kullanılan kot gibi giysilerde özellikle indigo renklerinden faydalanılır. Hemen hemen tüm kadınlar özellikle mavi gözlü olanlar bu tonda elbiseler ve aksesuarlar seçerler. Görsel bütünleşme sağlamak açısından isabetli karar olan indigo rengi beyaz, pembe, altın ve gümüş renkleriyle aksesuarlandırılarak kullanılmaktadır. Vernikli, süet ve indigo deri elbise, çeşitli tarzlardaki harika kadife, saten uzun elbiselerin altında giyilen ince sivri ve topuklu ayakkabılarla mükemmel uyum sağlayabilir. Hafif kavisli, zarif geçişken ve yüksek topuklu ayakkabılar ile uyumları gözle görülür şekilde dikkatleri çeker.

Mavinin tüm tonları insanlar üzerinde etkisini bilmeyen yoktur. İnsan üzerinde gerçekten huzur veren bir etkisi bulunmaktadır. İşte indigo renk mavisi de bu anlamda aynı etkiye sahiptir.

İndigo rengine yakışacak renkler;

  • kırmızı,
  • gri,
  • altın ve gümüş yani dore renkler
  • bej rengi,
  • ekru
  • bordo
  • yeşil
  • krem
  • pudra pembesi
  • somon rengi şeklinde sıralayabiliriz.

Elbise, tunik, pantolon, eşarp, atkı, bere, eldiven, ayakkabı, bluz gibi birçok kıyafet ile kombin oluşturabileceğiniz indigo mavisi yaz ve kış aylarında da vazgeçilmez renkleri bir arada kullanmanıza olanak tanır. Bu renkler ile oluşturabileceğiniz yüzlerce kombin yapabilirsiniz.

İndigo rengi ne renktir?

İndigo rengi ne renktir?
İndigo rengi ne renktir?

İndigo rengi, çivit mavisi olarak bilinir. Mavi ile mor rengin birleşiminden elde edilen koyu bir mavi tonudur. İndigo rengi, lacivert renk olarak da bilinir ama genelde çivit mavisi olarak nitelendirilir. Açıktan koyuya farklı tonlara sahiptir. Bu nedenle moda dünyasında en çok kullanılan renklerden biridir. Ayakkabıcılık sektöründe de bu nedenle tercih edilen renklerden birini oluşturur. Renk tonları ile farklılıkları arasında bütünleşen ayakkabılar moda dünyasında tamamlayıcı ve bütünleyici aksesuarların başında gelmektedir.

Hangi renk ile hangi renk kombinlerin?

İndigo Renk Kombinleri: İndigo renk tonları ile harika kombinler oluşturabilirsiniz. Renk tonları arasında farklılıklar ile oluşturabileceğiniz kombinler gibi farklı renkler ile de mükemmel renk kombinleri oluşturabilirsiniz. Her alanda kullanabileceğiniz bu renk kombinleri ile enerjinizi yükseltebilirsiniz. Açık tonlarda indigo mavisi kıyafetler ile koyu renk indigo mavisi ayakkabı harika bir kombin oluşturabilir. Renk tonlarını uyumlu bir biçimde kullanmak gerekir.

Aynı tonlardaki renkler abartı olabileceğinden koyu tonlu renkler daha açık tonlar ile veya soft renkler ile bütünleştirilebilir. Daha koyu tonlardaki renkler ile ise daha açık tonlar kombinlenebilir. Burada size harika renk kombinleri vereceğim. Tek renkli kombinler; tek renkli bir ürün en açıktan en koyuya kadar aynı rengin farklı tonlarından oluşur. Bir rengin açık tonları ile koyu tonlarının bir arada kullanılması farklı bir atmosfer yaratır. Bunlar en kolay kominlerdir. Fazla tercih edilmese de renkler uygun kullanıldığında tercih edilebilir.

Benzer renklerin kombini; birbirine yakın renklerin bir arada kullanılmasıyla oluşur. Örneğin sarı, turuncu ve yeşil renkleri birbirine benzer renklerdir. Bir araya geldiklerinde çok benzerlik oluşturabilirler. Bu renkler de günlük hayatta birbirinin tamamlayıcısı olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Analog renkler; komşu renklerin devamı niteliğindedir.

Birden fazla renk ile kullanıldığında hoş görüntüler oluşturabilirler. Ancak burada bir rengin baskın olarak kullanılması gerekir. Tamamlayıcı renk kombinleri; en gerçekçi renk uyumunu sağlarlar. Tamamlayıcı renkleri bir arada kullanmak mükemmel görüntülere yol açar. Bu renkleri kullanırken %80 ve %20 gibi oranlarda renk baskınlığına göre kullanmak gerekir. Mesela; kırmızı ve yeşil kombini, mavi ve turuncu kombini, mor ve sarı kombini gibi.

Renk uyumları bilgisi modelistlik kursu derslerinde verilmektedir.

İndigo renk uyumları

Kıyafetlerde, ayakkabılarda ve saçlarda olduğu gibi aksesuarlarda da indigo rengi bilindiği gibi asil tonlardan biri olarak kabul edilmiştir. İndigo renk kombinler ve uyumları gösterişli ve göze çarpmayan değil, tüm gökkuşağı paleti ve pastel renkler , beyaz, siya, kırmızı ve gri gibi renklerle kombine edilen zengin bir renk olma özelliği ile indigo mavisi ayakkabıcılık sektöründe de olmazsa olmazlar arasındadır.

İndigo mavisi süet ve indigo deri elbise ayakkabıları, çeşitli tarzlardaki kadife elbiseler, saten elbiseler ve uzun maksi elbise gibi gece elbiselerinin altında muhteşem duracaktır. İndigo mavisi ayakkabılar sadece gece elbiseleri için değil herhangi bir kıyafete hatta iş yerinde bile kullanılabilecek tarzdadır.

Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/modelistlik