Ferace Nedir ve Modelleri

Tesettür giyimde trend ürünlerden ve tarzlardan birisi olan ferace elbiseler pardösüye benzeyen uzun kollu, bol kesim ve yakasız olan kıyafetlerdir. Eski dönemlerde daha tek düze ve tek renk olan feraceler günümüzde birçok seçeneği bir arada sunabilmektedir. Farklı tasarımlarda, farklı renklerde ve farklı modellerde tasarlanan feraceler hem spor giyim sevenler hem de özel günler için bir seçenek arayanlar için birçok alternatif sunabiliyor. Ferace Nedir ve Ferace Elbise modelleri nelerdir, gelin aşağıda detaylıca inceleyelim.

Ferace Nedir?

Ferace nedir? sorusunun cevabı aslında çok eski zamanlara dayanan bir kıyafet terimidir. Eski zamanlarda ferace kadınların bedenlerini örtebilmek için pratik olarak giydikleri bir kıyafetti. Günümüzde ise farklı kumaşlarda ve farklı tasarımlarda karşımıza çıkan ferace tesettür giyim tarzını tercih eden kadınların kullandıkları bir kıyafettir.

Dikiş Teknikleri eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz. https://www.yeniumitmodelistlik.com/bicki-dikis-kursu/

Ferace elbise üretiminde tercih edilen kumaşlar daha çok fantezi ve çuha kumaşlardır. Genellikle kadınlar düz modelleri tercih ettikleri için düz modellerin üretimi daha yoğundur. Fakat bunların yanı sıra farklı tasarımlar da yapılabilmektedir. Özellikle cep ve yaka bölümlerine yapılan işlemelerle farklı stiller ve modeller elde edilebilmektedir. Yaka ve ceplerde bu tarz işlemelere gidilmesinin nedeni ise her zevkten ve her kesimden kullanıcıya hitap edebilmektir.

Ayrıca modaya uygun trend tasarımların da görüldüğü feracelerde genellikle koyu renkler tercih ediliyor. Genel olarak bol kesim bedenlerde üretilen feraceler görünüm olarak mantoya benzetilebilir. Mantolardan en önemli farkları ise yakalarının geniş olmaması ve uzun olmasıdır. Giyilen diğer kıyafetlerle hoş kombinler yapılabilmesi de feraceleri mantolardan ayıran bir diğer özelliktir.

Ferace Modelleri

Günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan ve sıklıkla tercih edilen ferace modelleri olarak iki ayrı model karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan rahatlığı ve kombin kolaylığı nedeniyle en çok kullanılanı bol olan modellerdir. Tesettür giyim tarzını tercih eden bayanların birçoğu hem vücut hatlarını saklayabilmek için hem de fazla kilolarını kamufle edebilmek için bol ferace modelini tercih etmektedir.

Diğer bir ferace modeli ise dar feracelerdir. Bol feracelere göre daha az tercih ediliyor olsa da dar feraceler de azımsanmayacak derecede kullanılmakta. Özellikle genç profil tarafından daha çok tercih edilen dar feraceler modaya göre giyinmeyi seven bayanların da bir numaralı tercihi.

Ferace tercihi yaparken bir diğer kriter de ürünün kumaşıdır. Daha çok mevsim şartlarına göre yapılan kumaş tercihinde yaz aylarında daha ince kumaşlar tercih edilirken kış aylarında daha kalın kumaşlar tercih edilmektedir. Kumaşların renk seçiminde de mevsimsel etkiler rol oynamaktadır. Kış aylarında daha koyu renkli feraceleri tercih eden kullanıcılar yaz aylarında daha açık renklere yönelmektedir.

Bizi instagramda takip edebilirsiniz

Ferace Süslemede Kullanılan Modeller

Feracenin kumaşına ve yapısına göre değişmektedir. Genel olarak bol kesim olan feraceler günümüzde dar kesimleriyle de karşımıza çıkmakta. Ayrıca günlük olarak giyilen feracelerin yanı sıra özel geceler ve programlar için de tasarlanmış daha şık ferace modelleri de bunmaktadır. Bunlardan bazıları;

  • Güpürlü Ferace: Kollarında ve etek uçlarında güpür bulunan ferace modelidir. Özel detaylarıyla oldukça şık bir hava katan güpürlü feraceler gardırobunuzda özel günler için mutlaka yer almalı. Üstelik faklı renk seçenekleri ile sunulan bu modelde oldukça şık kombinler yapabilirsiniz.
  • Dantelli Ferace: Özel davetlerde ve yemeklerde kullanılabileceği gibi günlük yaşamda da kullanılabilen bir modeldir. Tasarım farklı renklerle zenginleştirilmiştir.
  • Aplikli Ferace: bu ferace modelinde ise aplik baskı kullanılmıştır. Farklı renklerde ve kreasyonlarda oluşturulan model yine özel davetler için abartısız bir şıklık sağlamaktadır. Aplike modelleri yazımızı okumak için tıklayınız

1-) Spor Ferace Modelleri

Spor ferace modelleri ise günlük yaşamda, işte, okulda rahatlıkla kullanılabilecek ürünlerden oluşmaktadır. Dantel ve güpür gibi ayrıntıların çok fazla olmadığı ve kumaş olarak daha rahat ve dökümlü olan kumaşların tercih edildiği bir modeldir. Özellikle kumaş yapılarının dökümlü olması günlük kullanıma uygun bir hava yaratmaktadır.

2-) Yarasa Kol (bol kesim) Ferace Modelleri

Yarasa kol ferace modelleri daha rahat ve daha şık bir ferace tercih edenlerin seçtiği bir modeldir. Ayrıca yarasa kol günümüzde spor giyim tarzını beğenenlerin de en gözde modellerinden birisidir.

3-) Mevlana Model Ferace Modelleri 

Mevlana model ferace tam boy ve tek parçadır. Bu özelliği ile tesettür giyimde en rahat ve en pratik iyim ürünüdür. Günümüzün yeni tasarımları ile taşlı, kemerli ve farklı kol detayları ile farklı birçok tarza ve zevke hitap edebilen model çeşitliliği bulunmaktadır. Siyah, lacivert ve taba renkler Mevlana model feracelerde en çok kullanılan renklerdir.

4-) Kimono Tarzı Ferace Elbise

Sabahlık tarzı gibi düşünülen, önde düğme ve fermuar gibi aksesuar kullanılmadan, belden kuşak bağlanarak oluşturulan bir modeldir.

5-) Fermuarlı Ferace

Kullanım olarak kolaylık sağlamasından dolayı ferace çeşitlerinin birçoğu fermuarlıdır. Fermuarlı feraceler farklı kumaş türleri ve farklı renk seçenekleri ile en çok tercih edilen feracelerin başında gelmektedir.

Bizi instagram da takip edebilirsiniz.

YENİ ÜMİT MODA AKADEMİ İSTANBUL