Gelinlik Kaç Günde Dikilir?

Gelinlik, her kadının özel bir gece için özenle seçtiği kıyafettir. Gelinlik seçimi yapılırken birçok şeye dikkat edilir. Eğer hayal edilen bir gelinlik modeli yoksa da gelinlik dikimi yaptırılabilir. Gelinlik dikimi yaptırmak isteyenler ise gelinlik kaç günde dikilir diye merak ediyor olabilir.

Gelinlikler diğer kıyafetlerde olduğu gibi seri üretimi yok denecek kadar azdır. Bunun sebebi, gelin adaylarının hazır gelinliklere sıcak bakmaması ve ömründe belki bir defa giyeceği gelinliğin tasarımının özel olmasını ister. Özel olarak yapılan gelinlik, kişisel bir sipariş için yapılmış ve aslında sıfırdan dikilmiş eşsiz bir elbisedir. Sipariş verilerek dikilen gelinlikler fazlasıyla heyecan verici, ama bir o kadar da zaman alıcı ve çoğu zamanda detaylı bir süreçtir.

Gelinlik dikimine geçmeden önce, elbise için uygun bir stil, ve desen seçmeniz gerekir.

Ayrıca dikkate almanız gereken bir kaç husus daha var;

 • Gelinin yaşı,
 • Gelinin vücut yapısı,
 • Gelinin saç tipi,
 • Mevsimsel şartlar,
 • Düğün ortamı (kapalı alanda ya da açık alanda yapılan düğünler)
 • En önemli detay ise kumaştır. Gelinlikte kullanılacak olan kumaş, bir gelinlik nasıl görüneceği ile ilgili her şeyi belirler. Bu nedene en iyi kumaş seçmek son derece önemlidir.
 • ♥ Önemli Not: Özel siparişle verilen gelinliklerin dikim süreleri 15 gün ile 3 aya arasında değişir. Bu süre içerisinde kilo alıp vermek sorun yaratır.

Gelinlik Dikimi Kursu İçin Tıklayınız

Gelinlik Dikimleri Ne Tarzda Olabilir?

Gelinlik Dikimleri

Gelinlik kaç günde dikilir sorusuna cevap vermeden önce yapılacak işlemin nasıl bir işlem olacağı bilinmelidir. Gelinlik dikimleri birçok farklı tarzda karşımıza çıkabilir. Bununla birlikte gelinlik süsleri de ayrıca zaman alır ve yapılacak işlemeler de gelinlik kaç günde dikilir sorusunun cevabını değiştirir.

Karşınıza sıklıkla çıkabilecek olan gelinlik dikimlerinin tarzları eteklerine göre ya da süslemelerine göre değişir. Farklı gelinlik modelleri isimleri şunlardır:

 • Etek kesimine göre değişen modeller arasında yer alan A kesim gelinlikler
 • Dönem tarzlarını içinde barındıran Vintage gelinlikler
 • Üst detayları ile farklı dikilen straplez gelinlikler
 • Etek boylarına göre farklı dikilen mini ve midi boy gelinlikler
 • Süsleme ve işlemelerine göre değişiklik gösteren payetli gelinlikler
 • Tamamen özel bir dikim isteyen kraliyet gelinlik modelleri

Gelinlik kaç günde dikilir sorusuna cevap vermek için hangi tarzlarda gelinlikler dikileceğini bilmek önemlidir. Bazı kesimlerin dikilmeleri oldukça detay ister ve uzun sürelerde dikilir. Bununla birlikte sade gelinlikler daha kısa sürede dikilebilir.

Vintage Gelinlikler Ne Kadar Sürede Dikilir?

Son zamanlarda çok tercih edilen vintage modası gelinliklerde de yerini alıyor. Vintage gelinlikler oldukça özel dikilmesi gereken ve dönemine göre farklılık gösteren gelinliklerdir. Vintage gelinlik diktirmek istiyorsanız hangi dönemden gelinlik istediğiniz önemlidir.

Vintage gelinlikler farklı dönemlerin tarzlarını barındıran özel model gelinliklerdir. Vintage gelinlik diktirmek istiyorsanız belirli bir dönem seçmeniz gerekir. Bununla birlikte vintage gelinlikler genellikle sade ve tarz olan gelinliklerdir. Bu nedenle dikimleri çok uzun süreli olmayacaktır.

Gelinlik Dikim Süreleri Neye Göre Değişir?

Gelinlik dikim süreleri ilk olarak istediğiniz modele göre değişiklik gösterir. Farklı modellerde gelinlik istiyorsanız seçtiğiniz model, dikim süresini etkileyecektir. Bununla birlikte dikim süresi işlemeler konusunda da değişebilir.

Dikimi kolay olan ancak işlemeleri zor olan bir gelinlik istiyorsanız da dikim süresi değişiklik gösterebilir. Dikim için seçtiğiniz marka ya da kişiler de dikim süresinde değişikliğe sebep olacaktır.

Gelinlik Dikimi Evde Yapılır Mı?

Gelinlik dikimi birçok farklı tasarımcı tarafından yapıldığı gibi bu işte gerekli eğitimi almış kişiler tarafından da yapılmaktadır. Gelinlik dikimi yaptırmak istiyorsanız bir şirket ile anlaşmanıza gerek kalmadan bu işi evde yapan insanlara da başvurabilirsiniz. Gelinlik dikimi evden de yapılan bir iştir ve ede yapılan gelinlik dikimlerinin süreleri genelde daha kısadır. Size özel olarak dikilecek olan gelinliklerin her detayı hakkında bilgi sahibi olmak için evde dikim yapan kişiler ile anlaşabilirsiniz.

Düğünden Önce Gelinlik Nasıl Saklanır?

gelinliği saklamak
Düğüne kadar gelinliği saklamak

Gelinliğinizin dikim işlemi tamamlandıktan sonra sıra deneyimli terziler tarafından numune alma ve gelinlik tadilatına geliyor. Tüm provalar tamamlandıktan sonra gelinliğinizi teslim almanız ve düğün gününüze kadar mümkün olan en iyi durumda saklamanız gerekecektir. Gelinliğinizi düğüne kadar nasıl saklamanız gerektiği sorusunun cevabını burada bulacaksınız. Dikilen gelinliğini evinizde saklamak istiyorsanız pamuklu kumaştan yapılmış nefes alabilen bir elbise kılıfı kullanabilir ve eteklerin yere değmemesi için yüksek bir yere asabilirsiniz.

Gelinliğinizi nasıl kılıfa koyacağınızı merak ediyorsanız ilk yapmanız gereken emin olmanız gereken şey, gelinliğin bedenine uygun bir kılıf veya gelinlik saklama çantası kullanmaktır. Eğer gelinlik işlemeli ise nakışı bir bezle örtüp iç askılara asmanızı öneririz. Gerekirse gelinliğinizi düğünden önce aldığınız firmaya götürüp tekrar ütülemesini isteyebilirsiniz.

Düğünden Sonra Gelinliğin Muhafaza Edilmesi

Düğünde giydiğiniz gelinliğiniz yıpranmış olacak. Kuru temizlemeyi tercih ettiğiniz takdirde gelinliğiniz uzun süre dayanır. Zamanla oluşan lekelere erken ve zamanında müdahale edilmesi önemlidir. Birçok gelinlik üreticisi gelinliğinizi temizlemek için balayınızdan dönene kadar beklememeniz gerektiğini söylüyor.

Gelinlik Dikimi İçin Gerekli Malzemeler

Bizi İnstagram’da Takip Edebilirsiniz: instagram.com/yeniumitmodelistlik/