Mira Kumaş

Mira kumaş, her mevsim giyilebilecek özellikle kadınların sevdikleri kumaş türleri arasındadır. Mira kumaşlar %100 polyester niteliğine sahiptirler ve örme kumaş grubundadırlar. Kumaş tersten kullanıldığında ise atlas kumaş gibi dokuma görünümüne de sahiptir. Dış giyimde sıkça tercih edilen bir kumaş olan bu kumaş, farklı isimlerle de anılır.

Mira Kumaş Nedir?

Mira Kumaş

Bu kumaş türü nedir sorusuna cevap olarak kumaşın %100 polyester iplik ile üretilen, esnek yapıda ve daha çok tesettür modasında öne çıkan bir kumaş türü olduğunu belirtebiliriz.

Bu kumaş aynı zamanda krep veya duble olarak da isimlendirilmektedir. Kumaşının ipliği farklı kalınlıkta ve özelliklerde olabilir. Tekstil sektöründe en sık kullanılan kumaşlardandır.

Bu kumaşın özellikle sade şıklığı sevenler tarafından beğenilmektedir. Sade ve gösterişsiz modellerdir.

Yeni Ümit Moda Akademisinde Verdiğimiz eğitimleri incelemek ister misiniz?

Mira Kumaş Özellikleri

Özellikleri birçok unsuru kapsamaktadır. Kumaşın özellikleri arasında şunlar yer alır:

 • Esnek yapılıdır
 • %100 polyesterden üretilir
 • Hem yaz hem kış için uygundur
 • Tesettür moda seçenekleri arasında sıkça yer alır
 • İç göstermez
 • Örgü dokuma grubundadır

Bu kumaşın özellikleri arasında öne çıkan unsur naylon iplik yani polyester ile üretilmesidir.

Modelistlik Kursu İçin
Modelistlik Kursu

Mira Kumaş Hangi Kıyafetlerde Kullanılır?

Bu kumaşın en çok kullanıldığı kıyafetler arasında tesettür-uzun elbiseler, tunikler, kombinler bulunur. Takım için de sıkça bu kumaş tercih edilmektedir.

 • Kumaşın kullanıldığı giysiler arasında başı çeken tesettür giysileridir. Tesettür kıyafetler rahattır ve iç göstermez. Sade ve gösterişsiz olmaları da kadınlar tarafından beğenilmektedir. Abiye kıyafettense gündelik kıyafetler için daha uygundur.

Bu Kumaş Yazlık mıdır?

Öncelikli bu durumun üretimde kullanılan ipliğin özelliklerine bağlı olduğunu belirtebiliriz. Yazlık iplikler daha incedir. Yazlık ipliklerle dokunmuşsa bu ayda tercih edilebilmektedir. Hazır giyim sektöründe sıkça bu ürünlere rastlanmaktadır.

Bu kumaşlar daha çok kış aylarında kullanılır. Esnek yapılı olması rahatlık sağlamaktadır. Bu kumaşlar hangi mevsim giyilir? ile ilgili olarak ağırlıklı olarak kış aylarında giyildiğini belirtebiliriz. Uzun kıyafetlerde kullanılmaları ve sıcak tutmaları da bunda etkendir.

Mira Kumaş Kullanım Önerileri Nelerdir?

Nasıl yıkanır? İle ilgili olarak da bazı önerilerde bulunulabilir. Bu kumaş için en uygun yıkama derecesi 30’dur. 30 derece su sıcaklığı kumaş için olumlu koşulları yaratmaktadır.

Kumaş yıkama önerisi hakkında bir diğer kriter ise makinede hassas programda yıkanmaları gerektiğidir.

Kumaş Yorumları Nelerdir?

Kumaş türleri yorumları arasında kumaşın terletme özelliği hakkında görüşler mevcuttur. Hava almayan, terleten özellikli bir kumaştır. Polyester ya da naylon iplikten üretilmesi bu durumu tetiklemektedir. Dikiş işlemlerinde ince iplik kullanılmışsa ürün daha hafif yapıda olabilir.

Mira kumaş ile ilgili yorumlar incelendiğinde ürünün yaz aylarında biraz rahatsız edebileceğiniz söyleyebiliriz. Uzun saatler boyunca bu kumaş ile üretilen bir kıyafetin giyilmesi vücudun hava almasını önleyebilir.

Bizi instagram da takip edebilirsiniz.

 modelistlik kursu

“Mira Kumaş” üzerine 11 yorum

 1. Aslında bizler pamuklu kumaşı tercih ederiz, çünkü pamuk hem sağlıklıdır hem de bizleri terletip kötü kokmamızı önler.
  Ancak çok şiddetli yağmurlu havalarda giymek amaçlı polyester kumaştan üretilmiş elbise de bulunması en azından o şiddetli yağmurlarda ıslanmamak için şattır.
  Hayırlı işler dileriz.

  Yanıtla
 2. Mira kumaş teknolojinin tekstil alanında getirdiği mükemmel kazanımlardan biri. Kumaş diğer tekstil ürünlerinden farklı olarak daha sağlıklı bir yapıya sahip.

  Yanıtla
 3. Mira kumaş alışılmış kumaşlardan çok daha kullanışlı, temizliği kolay ve terletme yapmıyor. Özellikle kadın elbiselerinde daha da kullanışlı. Aydınlatıcı yazınız için teşekkür ederim.

  Yanıtla
 4. Kendim kullandığım kumaşlar arasında olan Mira kumaş açıkçası çok kaliteli. Yazıda da anlatıldığı üzere özellikleri ve sağladı avantajları ayrı bir konu. Ayrıntılı ve açıklayıcı yazı için teşekkürler.

  Yanıtla
 5. Mira kumaşın bu kadar özellikli olduğunu ve yaz için uygun olmadığını bilmiyordum. Bilgilendirme çok iyi.

  Yanıtla
 6. Öncelikle yazınız için çok teşekkürler. Çünkü; biz hanımlar için çok güzel bilgiler bunlar. Özellikle yaz aylarında mira kumaş tercih etmeye dikkat ediyorum bende diğer kumaşlara göre kullanımı daha rahat.

  Yanıtla
 7. Tesettür giyimi tercih edenler için kumaş çok önemli. Mira kumaşın tesettür giyimdeki kullanımı hakkında olumlu ve olumsuz yönleriyle doyurucu bir yazmışsınız. Elinize sağlık.

  Yanıtla
 8. paylaşımınız çok bilgilendirici sizlere çok teşekkür ederim. mira kumaş bir elbise aldım ve sizin verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı

  Yanıtla
  • Ben aldım bugün geldi spor kapşonlu bir tesettür takım üstünde %100polyester yazıyordu ama sitede ürün özelliklerinde mira örme kumaş diyordu ben de bilmediğimden (polyester olduğunu) aldım.baya hafif, ince, yumuşak, iç göstermiyor ama adana yazında gider mi? Maalesef yaşayıp göreceğim 🙁
   insaallah çok terletme ve kokuya sebep olmaz:( sonuç :
   bilmeden aldım ve tedirginim.. bilseydim tercih etmezdim

   Yanıtla

Yorum yapın