Giyim tarzları nelerdir?
4.3 (6)

Giyimi Etkileyen Faktörler ve Tarzlar Nelerdir?

Giyimi etkileyen faktörler ve farklı giyim tarzları hakkında bilgiler:

Giyiminizde yapacağınız doğru seçimler, sizin toplum içindeki yerinizi belirlemede davranışlarınız kadar önemli bir yere sahiptir.

Peki bu seçimi yaparken hangi kriterler söz sahibidir?

  • Bu kriterlerden ilki Cinsiyet faktörü. Kişinin kız ya da erkek oluşu giyimini etkileyen önemli bir kriterdir.
  • Giyim tarzını belirleyen bir diğer faktör de Yaş faktörü. Bebek, çocuk, genç, yetişkin, orta yaş ve yaşlı bireylerin giyim tarzları birbirinden farklıdır ve giyimde seçim yaparken bu yaş faktörüne uygun seçimler yapmak da doğru seçimde önemli bir yere sahiptir.
  • Bir başka faktör Sosyal Çevre ve Sosyal Statü. Giysilerin giyileceği ortama ve çalışma ortamına göre giyilmesi ve seçilmesi dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktadır.
  • Sosyal Yaşantı da bir başka faktördür. Evde daha rahat giysiler giyeriz fakat kutlama, düğün gibi yerlerde kıyafet seçimimin bu kadar rahat olmaz.
  • Mevsime dikkat etmeden giysi seçmek olur mu? Mevsime göre farklı giyim ihtiyaçları meydana gelir. Kışın giydiğimiz giysileri yazın, yazın giydiğimiz giysileri de kışın giymek ne kadar doğru ve yerinde olur sizce?
  • Bir başka unsur da Zevk. Bireylerin birbirinden farklı giyinme tarzları ve zevkleri vardır. Birinin beğendiği bir giysi başka biri tarafından beğenilmeyebilir, onun zevkine ve tarzına uygun olmayabilir.
  • Önemli faktörlerden biri daha, moda. Daha önce giyilmesi düşünülmeyen kıyafetlerin Moda denilen bir akımla birlikte göz alışkanlığı kazanılması sonucunda büyük kitleler tarafından kabul görüldüğü daha önce gözlemlenmiş bir durumdur.

Çok Farklı 5 Giyim Tarzı

5 Farklı Giyim Tarzı
5 Farklı Giyim Tarzı

1- Eklektik Giyim Tarzı

Eklektik Giyim (eclectic style) genel olarak retro, klasik, casual ya da bohem tüm tarzları bize yakışacak şekilde bir araya getirmeyi kendine görev edinmiş durumda. Farklı parçaları birleştirmekten korkmama fikri burada yatıyor. Tek bir kombinde birleştirilemeyecek şeyleri bir araya getirme düşüncesi ilk başta ürkütücü gelse de birçok farklı parçayı veya aksesuarı bir araya getirerek kendi tarzınızı yaratma fikri daha özgün bir görünüm elde etmek için ideal bir seçimdir. . Bu bağlamda eklektik giyim tarzını benimsemiş birçok moda ikonu ve ünlü dergilerin moda editörlerini görebiliriz.

2- Grunge Giyim Tarzı

Grunge tarzı bir müzik ve yaşam tarzı olarak hayatımıza girmiş olsa da moda sektörüne de damgasını vurmayı başarmıştır. Grunge stilini benimseyen kişiler genellikle acı çeken, kızgın ama kırılgan kişiler olarak görülürler ve bu yönlerini giyim tarzlarına yansıtırlar. Deri pantolon, asker botu gibi güçlü parçaları yumuşacık yün hırkalarla kombinleyerek bu stili yakalayabiliriz.

3- Sofistike giyim tarzı

Koyu renkli ipekler, brokarlar, keten yakalar ve dantel kumaşların kullanıldığı Barok tarzı giyimde kadın giyimi, detaylı süslemeler ve korselerle desteklenmiştir. Kare kesim yakalar da dantellerle süslenmişti. Etekler iki kat halindeydi, birinci kat açık, ikinci kat koyu renkti. Eteğin etek ucu drape şeklinde süslenmişti. Omuzları açık bırakan geniş yakalara da drapeli süslemeler uygulanmıştır. 1600-1650 yılları arasında kadın elbiseleri yüksek belli iken, 1650’lerden sonra bel düştü, uzun elbiseler ortaya çıktı ve omuzlar yavaş yavaş düştü.

4- Barok Giyim Tarzı

Oldukça ağır süslemelerle göz alıcı renklerin olduğu döneme ait bir giyim tarzıdır. Koyu renkli ipekler, brokarlar, keten yakalar ve dantel kumaşların kullanıldığı Barok tarzı giyimde kadın giyimi, detaylı süslemeler ve korselerle desteklenmiştir. Kare kesim yakalar da dantellerle süslenmişti. Etekler iki kat halindeydi, birinci kat açık, ikinci kat koyu renkti. Eteğin etek ucu drape şeklinde süslenmişti. Omuzları açık bırakan geniş yakalara da drapeli süslemeler uygulanmıştır. 1600-1650 yılları arasında kadın elbiseleri yüksek belli iken, 1650’lerden sonra bel düştü, uzun elbiseler ortaya çıktı ve omuzlar yavaş yavaş düştü.

5- Hipster (yenilikçi) tarzı

1960’ların ve 1970’lerin sosyal ve politik ortamı, bohem hayatı benimseyen ve özgürlüğü seven hippileri ortaya çıkarırken; Hızla gelişen teknoloji, küreselleşme ve modernite 1990’larda hipsterları da görünür kıldı.

Bu nedenle hipsterlar yani hippiler yeni nesil; Sanata, yaratıcılığa, bağımsız düşünmeye ve yeniliğe değer verirler. Hayata karşı bu tavır, diğer bazı giyim tarzları gibi bir tarz olarak da kendine yer bulmaktadır.

Tüketim fikrini reddeden hipster’lar daha çok vintage ürünlere yöneliyor. Kadınlara veya erkeklere yönelik olduğuna inanılan bazı giysi ve aksesuarları cinsiyet sınırlarının dışında kullanırlar.

Ana Sayfa

Modelistlik Kursu

Moda Tasarım Kursu

Gelinlik, Abiye Tasarım ve Dikimi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Gooogle Benim İşletmem Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

Tıkla puan ver
[Total: 6 Average: 4.3]