Ayakkabı Tasarım Kursu

Ayakkabı Tasarım Kursunda Neler Öğreniliyor?

ayakkabı tasarımı

Tasarım sektörünün gün geçtikçe kendisini geliştirmesi pek çok farklı alana bölünmesine neden oldu. Bunlardan biri de ayakkabı tasarımı. Aksesuar tasarımı, tekstil tasarımı gibi çoğaltabileceğimiz bu alanlardan en fazla rağbet göreni olan ayakkabı tasarımı, detaylı bilgi ve yeterlilik gerektiren bir meslek. Bu nedenle ayakkabı tasarım kursu adı altında verilen eğitimler özellikle ayakkabı sektörü için bilgili elemanlar yetişmesini sağlıyor. Çünkü ayakkabı firmaları hem yazın hem de kışın kreasyonlarını yenilemek için bir ayakkabı tasarımcısına ihtiyaç duyuyor. Bu anlamda en detaylı bilgiyi de bu kurslar veriyor.

Ayakkabı Modelistliğinin Tanımı Nedir?

Ayakkabı tasarımcısı ya da bir diğer adıyla ayakkabı modelistliği yapmak için öncelikle mesleğin tanımına hakim olmalı ve görevlerinizin ne olduğunu bilmelisiniz. Ayakkabı modellerini geliştiren tasarımcılar aynı zamanda ayakkabı modeli çizme ve tasarlama gibi yeniden yaratım sürecinde bulunur. Bu nedenle bir ayakkabı modelistinin çizim bilgisi mutlaka olmalıdır.

Bu kurslardan mezun olanlar ya da kurstan sonra üniversitelerin bu bölümlerini tercih edenler büyük küçük bir çok işletme de iş imkanına sahip olur. Ayakkabı tasarım kursu öğrencileri sadece ayakkabı modelistlik değil aynı zamanda pres bıçakçısı, takımlamacı olarak çalışabilir ya da firmaların ar-ge kısmında geliştirici olabilir. Bu nedenle iş imkanı geniş olan bu mesleğe yönelmeyi düşünüyorsanız bunun için verilen eğitimlerden faydalanabilirsiniz.

Ayakkabı Tasarım Kurslarında Neler Öğretiliyor?

Kursların süresi ve içeriği değişkenlik gösterse de genel hatlarda bakıldığı zaman öğretilen bilgilerin benzer olduğunu söyleyebiliriz. Spesifik bir alana yoğunlaşmış bir kurs olduğundan eğitiminizi kısa sürede tamamlayabilir, dilerseniz buna lisans eğitiminizle devam edebilirsiniz. Kursta verilen bilgiler şunlardır:

  • Ayakkabı temel çizim bilgisi
  • Ayakkabı kalıbı çıkarma
  • Model ıstampaları
  • Takımlama bilgisi
  • Bilgisayar destekli ayakkabı çizimi (photoshop ve illustrator dahil bazı teknik programlar)
  • Numune sayası kesimi öğrenme
  • Ayakkabı tasarımında dikkat edilmesi gerekenler
  • Koleksiyon oluşturma süreçleri
  • Renk ve ayakkabı dokusu bilgisi

Tüm bu öğrenilenler ayakkabı tasarım kursu ile elde edilebilen bilgilerdir ve kurs sonunda kendinize bir portfolyo oluşturursanız ilerlemeniz çok daha kolay olacak, iş imkanınız artacaktır.

Bizi instagram’da Takip Edebilirsiniz…