AYAKKABI MODELİSTLİĞİ KURSU

Ayakkabı modelistliği kursu hakkında bilgiler:

AYAKKABI MODELİSTLİĞİ KURSU 2024 Ayakkabı modelistliğiAyakkabı modelistinin sahip olduğu, ayakkabı modelleri geliştirme, ıstampa hazırlama ve bilgisayar destekli çizim yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

Ayakkabı Modelistliğinin Temel Amacı

Ayakkabı sanayine ayakkabı modelistliği yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek.

Ayakkabı tasarımcısı; Ayakkabı tasarımında temel olarak gerekli olan taban etüt ve şekillerini uygulayan, model tasarlayan ve sunum yöntemlerini hazırlayan kişilere verilen meslek unvanıdır. Teknikleri uygulama, görevleri ve işlemleri gerçekleştirme gibi görevleri yerine getirir.

Ayakkabı Tasarımcılık Mesleği, ayakkabı model tasarımından başlanarak farklı üretim adımlarından oluşan
sanat dalıdır. Ayakkabılar artık sıradan bir giysi değil, binlerce yıldır varlar. İnsanların alışkanlıklarını, tercihlerini, inançlarını ve sosyal davranışlarını gösteren bir unsurdur.

%25 İNDİRİM FIRSATINI KAÇIRMA!

Ayakkabı Tasarım Kursu için aşağıda telefonunu yazın arayalım.

Ayak ve kalıp üzerinden ölçü alma eğitimi

AYAKKABI MODELİSTLİĞİ KURSU 2024 Ayakkabı modelistliği
Ayakkabı Modelistliği

Ayakkabı tasarımında ilk adım, incelenen modelin ilk ve genel resmini çizerek yapmaktır. İkinci aşamada seçilen modeller büyütülerek çeşitli çalışma çizimleri yapılır. Bu çizimlerde tasarlanan modelde bulunabilecek tüm detaylar (fermuar, deri, kumaş, zımba teli, aksesuarlar, borular ve dikiş) görüntülenir.

Kalıp yerleştirme işlemi, ölçüleri alma, kalıp çizme, ışık ve gölge
farklı yükseklikler yapmak için yöntem ve teknikler öğrenilir ve model üzerinde şekil çalışmaları yapabilirsiniz. Farklı numara ve tekniğe uygun ayakkabı modellerin çizimlerini yapabileceksiniz.

 • Kalıp Profili çıkarma
 • Model Istampaları
 • Takımlama
 • Numune sayası kesme
 • Numune dikişi yapma
 • Ayakkabı tasarımı
 • Koleksiyon hazırlama
 • Ayakkabı kalıbının yerleştirmesi tekniği
 • Orantı kurup açı vererek alma ayakkabının ölçünün yöntemleri ve teknikleri
 • Işık ve gölge çalışması yapmak
 • Modeli oluşturan parçaların ve yüz parçalarının kesilmesi

Kayıt Olma Koşulları

Kursiyerlerin sağlık durumu Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi alanı altında yer alan mesleklerin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmalıdır. Ayakkabı kursuna başvuru için en az ilk okul mezunu olma şartı aranmaktadır.

Çalışma alanları

Ayakkabı üretimi yapan küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerde, Pres bıçakçısı, takımlamacı ve modelistlik atölyelerinde ayakkabı modelisti ve ar-ge elemanı olarak çalışabilir.

Ayakkabı Modeli Araştırma

Araştırma: Çalışılan mevcut modele dayalı olarak, küçük örnek eskizler model çalışmaları yapılmaktadır. Şekilleri yaratıcı düşünme ile kullanma Alana uygun birçok yeni model geliştirilebilir. Ayakkabı kursu eğitimi alan kursiyerler, eğitim boyunca ve eğitim tamamlandıktan sonra sürekli olarak araştırma yapmalarını öneririz. Örneğin, ayakkabı mağazaları, ayakkabı üretim atölyelerini ve fuarları düzenli aralıklarla ziyaret edilmesi gerekir.

Ayakkabı sektörü ile ilgili yurt dışında yeni gelişmeleri yakından takip edebilir, dergileri ve katalogları inceleyebilirsiniz. Hatta internet sitelerinden dünyanın hangi ülkesi olursa olsun web sitelerini takip ederek gözlem yapabilirsiniz.

Modelistlik Kursu

Ana Sayfa