SRC BELGESİ EĞİTİMİ

Src Belgesi Nedir?

Src belgesi, src belgesi nedir? Tüm bilgiler:

SRC BELGESİ EĞİTİMİ 2024 src belgesi nedir

Ticari Araç Sürücülerini alması gereken Src Belgesi nedir, src belgesi alma şartları ve diğer bilgiler.

Değerli sürücüler, SRC harflerinin açılımı “sürücü” demektir. SRC belgesi, karayollarında taşımacılık faaliyetlerinde bulunan şoförlerin sahip olmaları gereken bir belgedir. SRC belgesi, kullandığı aracın ruhsatında “ticari” ifadesi geçiyorsa bu aracı kullanan kişinin sahip olması gereken bir belgedir. Yani ticari olarak tescil edilmiş bir aracı karayollarında kullanan bir sürücü bu belgeye sahip olmalıdır. Karayolları taşımacılık faaliyetlerinde bulunan şoförler, taşıdıkları yolcu, yük, eşya ve kargo durumuna göre uygun SRC belgelerine sahip olmaları gerekir. Değerli sürücüler, aşağıda öncelikle SRC türü mesleki yeterlilik belgelerini ve daha sonra da SRC belgesi almanın şartlarını açıklayacağım. Öncelikle SRC belgelerini sınıflandıracak olursak; beş tür SRC belgesi karşımıza çıkmaktadır.

Bunlar:
1- SRC1: Uluslararası yolcu taşıyacak şoförlerin sahip olması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.(otobüs, minibüs vs. kullanabilirler)
2- SRC2: Yurt içerisinde yolcu taşıyacak şoförlerin sahip olması gereken SRC belgesidir.(otobüs, minibüs, taksi vs. kullanabilirler)
3- SRC3: Uluslararası yük, eşya taşımacılığı yapan şoförlerin sahip olması gerek SRC belgesidir. (kamyon, kamyonet, çekici vs. kullanabilirler)
4- SRC4: Yurt içerisinde eşya, yük taşımacılığı yapacak şoförlerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. (kamyon, kamyonet, çekici vs. kullanabilirler)
5- SRC5: Tehlikeli madde taşımacılığı yapan şoförlerin sahip olması gereken bir belgedir.
SRC 1 belgesine sahip sürücüler, SRC 2’ye de yetkilidirler. SRC 3 belgesine sahip sürücüler SRC 4 belgesine de yetkilidirler. SRC 5 belgesini almak için; daha önceden SRC3 veya SRC4 belgelerinden birine sahip olmak gerekir.

SRC Belgesi Almanın Şartları

1) Sürücüler, eğer 25 Şubat 2003 tarihinden önce B, C, D, E sınıfı sürücü belgelerinden birine sahip iseler mesleki yeterlilik eğitiminden muaf olma haklarından yararlanarak aşağıda belirtilen belgelerini ulaştırma Bakanlığına göndererek bakanlık incelemesi sonucunda kendilerine uygun görülen SRC belgelerine sahip olabilirler.
a) Faaliyet alanına göre SRC türü mesleki yeterlilik belgesini almak istediğine dair dilekçe alması gerekir.

YENİ ÜMİT MODA AKADEMİ İSTANBUL