Fermuar Çeşitleri ve Teknik Çizimleri

Fermuar Nedir?; açılıp kapanması gereken iki parçaya dikilerek yerleştirilen, üzerinde yürüyen sürgü çekildiğinde dişlerin birbirine geçerek kenetlenmesini ve iki parçanın kapanmasını sağlayan düzenektir. Açma kapama fonksiyonu dışında spor ve dış giyimin vazgeçilmez aksesuarı olarak dikkat çekmektedir.

Metal dişli, kemik dişli, naylon dişli ve özel fermuar çeşitleri ile kot, dış giyim, kadın ve çocuk giyim, ayakkabı, mefruşat ve ev tekstili gibi birçok alanda kullanılır. Fermuar teknik çizimleri kumaş cinsi ve modeli baz alınarak yapılmaktadır.

DİŞLİ FERMUARLARDA DİKİM TEKNİĞİ

Fermuar Çeşitleri

Fermuar Çeşitleri

  • Metal Dişli Fermuarlar
  • Kemik Dişli Fermuarlar
  • Naylon dişli fermuarlar
  • Özel Fermuarlar

Tek Taraflı Fermuar Çalışması

Elle tutturma ve makinede tutturma yöntemi ile tek taraflı fermuar çalışması yapılmaktadır.

Elle tutturmada fermuar boyutuna göre dikiş payı belirlenir. Fermuar görünmeyecek şekilde kumaş altına yerleştirilir ve teyellenir. Elde makine dikişi yapılarak fermuar kumaşa sabitlenir.

Makine ile fermuar tutturmada yine fermuar boyutuna göre dikiş payı belirlenir. Makineye fermuar ayarı takılır. Temiz ve düzgün bir dikiş için önceden teyelleme yapılabilir. İplikler temizlenir ve ütülenir. Fermuar teknik çiziminde görüntü tek taraflı fermuar görüntüsüdür.

Modelistlik eğitimleri için

Çift Taraflı Fermuar Çalışması

Fermuar boyutu saptanır. Fermuar her iki kumaşın altına yerleştirilir. Her iki taraftaki dikiş kesintisiz olarak fermuar bitimine kadar devam eder. Fermuar teknik çiziminde görüntü çift taraflı fermuar görüntüsüdür.

Gizli Fermuar Çalışması

Gizli fermuar çalışmasında fermuarın bulunduğu her iki parçada dikişler gözükmez. Dişli kısmının kumaş altında kaldığı ve görünmediği fermuar çalışmasıdır. Fermuar yeri belirlenir ve pekiştirilir. Gizli fermuar ayağı takılarak fermuar kumaşa sabitlenir. İpleri temizlenir ve ütülenir. Fermuar teknik çiziminde görüntü sadece bir çizgiden ibarettir.

Patletli Fermuar

Pantolonda kullanılan patletli fermuar, kapanma yanında süslemeyi de sağlamak için kullanılır. İç giyim ve astarlarda kullanılan patletli fermuar ise sıkışmayı önleyerek giysinin hasara uğramasını engeller. Kadın veya erkek giyime göre sağ veya sol tarafa patlet payı verilir. Ağ dikişi fermuar açıklığında pekiştirilir. Patlet parçasına makine çekilir ve çevrilip ütülenir. Patlet sağ veya sol tarafa yerleştirilir ve fermuar ayağı takılarak çıması çekilir. Fermuar teknik çizimleri için patlet şablonu kullanılır. Son aşamada dikiş düzgünlüğü ve ütü kalitesi kontrol edilerek patletli fermuar çalışması bitirilir.

Yeni Ümit Eğitim Kurumlarında hem modelistlik hem stilistlik eğitimi aldım. Modelistlik eğitiminde hem elde kalıp çıkarma hem gerber dersi aldım. Stilistlikte de çizim ve boyama teknikleriyle bilgisayarda Photoshop ve illüstratör programlarını öğrendim. Şuan mezun oldum ve tam bir tasarımcıyım. Kendi Markamı kurup üretim ve satış yapabiliyorum. Meslek sahibi olabilme imkanı kazanmış oldum buraya gelerek, hocam Melike Okşak çok sakin ve sabırlı öğretim şekliyle bana iyi bir yol gösterici oldu.
MELİKE ÇAVUŞ
MELİKE ÇAVUŞMEZUN ÖĞRENCİMİZ
Ben Aysel Aykut, Yeni Ümit Eğitim Kurumlarında modelistlik eğitimi gördüm. Kursumdan ve Hülya hocamdan çok memnundum. Verdiği kaliteli eğitim sayesinde iyi yerlere geldiğimi düşünüyorum. Şuan Hakan Akkaya atölyesinde Modelistlik ve Tasarım dikim bölümündeyim. Bende kaliteli eğitimin Yeni Ümit Eğitim Kurumlarında verildiğini gördüm.
Şuan, Hakan AKKAYA dikim atölyesi modelistiyim.
AYSEL AYKUT
AYSEL AYKUTMEZUN ÖĞRENCİMİZ
Modelistlik hayalim olan bir meslekti.Arkadaş tavsiyesiyle YENİ ÜMİT EĞİTİM KURUMLARINA geldim. Bu kursa sıfırdan başladım. Hocalarım sayesinde kafamda hiçbir şekilde soru işareti kalmadı.Şu an bu mesleği yapıyorum.Çevreme gönül rahatlığı ile Yeni Ümit Eğitim Kurumlarını tavsiye ediyorum.
Eğitim danışmanı Zeynep hanıma , Hülya hocama, Yeni Ümit Eğitim Kurumu’na Teşekkürler
Sedef BOLUKÇU
Sedef BOLUKÇUMEZUN ÖĞRENCİMİZ
Bu mesleğe girdiğim yıllardan beri hep bir modelist olmayı istemiştim. Ve bunun için araştırmalara başladım.Nerede, nasıl iyi bir eğitim alırım diye ve YENİ ÜMİT EĞİTİM KURUMLARI modelistlik kursunu bir arkadaş tavsiyesi üzerine buldum.İyi ki YENİ ÜMİT EĞİTİM kursunun ailesinden olduğum için ve sevgili hocam Ümmühan Hanımı Tanıdığım için çok şanslıyım. Şimdi hocamın ve kursumun sayesinde özel bir şirkette modelistlik yapıyorum.YENİ ÜMİT çalışanlarına ve değerli hocama sonsuz teşekkürler.
Kadriye GÜMÜŞ
Kadriye GÜMÜŞMEZUN ÖĞRENCİLERİMİZ
Previous
Next