Şifon Kumaş

Şifon Kumaş nedir?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Bu kumaş türü çok ince ve ışık geçiren bir kumaş türüdür. Abiye elbiselerde kullanılmaktadır. Çok ince bir kumaştır ve tek katlı olarak dokunur. Şifon kumaşlar genellikle yazlık giysilerde kullanılmaktadır. Ayrıca abiye elbise dikiminde de tercih edilmektedir.

Şifon Kumaş Türü

Şeffaf bir dokuya sahip olan ve ipek ya da rayon iplikten dokunan bir kumaş türüdür. Bu kumaş türü ışık geçirmektedir ve kadınların yaz giysilerinde kullanılmaktadır. Ayrıca abiye elbiselerin değerli görünmesinde de bu kumaş türü kullanılır. Yumuşak ipeksi bir yapıdadır ve abiye elbiselerde muazzam bir görüntü oluşturur. Bu kumaş nedir denilince akla öncelikle abiye elbiselerde kullanılan incecik yumuşak dökümlü kumaş akla gelecektir.

Şifon Kumaş Özellikleri

İlk olarak bu kumaşın şeffaf ve ince oluşu söylenebilir. Çok ince ve hafif bir kumaştır. 14-16 denye iplikten cm’de 40 sıklıkta dokunarak elde edilen bir kumaştır. Uçuş görüntüsü ile abiye elbiselerde ve eteklerde kullanılmakta olup, zarif bir görüntüye sahiptir.

Şifon Kumaş Avantajları Nelerdir?

Abiyeler de zarif bir görüntü oluşturması söylenebilir. Abiye elbise dikiminde kullanılan kumaş uçuş uçuş olması ile yaz aylarında özellikle tercih edilebilir. Bu kumaşın temizlenmesi de oldukça kolaydır. İnce yapısı ve şeffaf görünümü ile kirlerden kolayca arınır.

Bu kumaş ile etek modellerinde de kullanılmaktadır. Bu kuma ince ve iç hatların görüneceği göz önüne alındığında mutlaka altına dikilmiş olan astar kullanılmalıdır. Ayrıca kadın giyim sektöründe gömlekler de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu kumaşlar ile gömlekler oldukça zarif bir görünüme sahiptir.

Nerelerde Kullanılır?

  • Elbise,
  • Bluz
  • Gömlek
  • Etek
  • Şal
  • Fular

Şifon Kumaş Dezavantajları Nelerdir?

Dezavantajları olarak vücudun iç hatlarını göstermesi söylenebilir. Bu kumaş türü yalnız başına kullanılmamaktadır. Abiyelerin içerisinde iç göstermeyen başka bir kumaş da kullanılmaktadır. Oldukça zarif bir kumaş olduğu için özenli kullanılması da gerekir. Örneğin kumaşın bir yere takılması ile kumaş hasar alarak deforme olabilir. Bu yüzden özenli  bir biçimde kullanmak doğru olur.

Şifon Kumaş İle Yapılan Ürünler Nelerdir?

Bu kumaşlar ev tekstilinde kullanılabilen bir üründür. Ev dekorasyonunda kullanılan örtü detaylarında bu kumaşlara yer verilebilir. Abiye elbise dikiminde oldukça sık kullanılan bir üründür. Abiye elbiseler bu kumaş ile çok zarif ve şık bir görünüme sahip olur. Bunların dışında  hazır giyim sektöründe de kullanılmaktadır. Bu kumaş, gömlek ya da kumaş etek üretimleri markalar tarafından yapılmaktadır.

Şifon Kumaş Nasıl Temizlenir? 

Bir abiyenin temizliğini yapacaksanız kuru temizleme yöntemi ile temizletmeniz tavsiye edilir. Ancak bir gömlek ya da etek temizliğini yapacaksanız ılık su ile elde yıkayabilirsiniz ya da 30 derecede makinede yıkayabilirsiniz. Şifon kumaş ütülemesi de oldukça kolay olan bir kumaş olup düşük ısıda kolay bir şekilde ütüleyerek kırışıkları yok edebilirsiniz.

Bizi instagram’da Takip Edebilirsiniz…

modelistlik
Modelistlik
Modelistlik Kursu İstanbul

Yeni Ümit Kursları Modelistlik Kursu Eğitimi İstanbul ilinde faaliyet gösteren kursumuzda verilen modelistlik kursu, stilistlik ve moda tasarımı eğitimleri teorik ve temel eğitimden daha çok

Devamını Oku »
Kursumuzda Verdiğimiz eğitimler
Kurs
VERİLEN EĞİTİMLERİMİZ

Yeni Ümit Moda Akademisinde Hakkında 1998 Yılından beri eğitim hizmetini sürdüren Yeni Ümit Moda Akademisi Eğitimleri hakkında bilgiler:  Aşağıda, modelistlik kursu, stilistlik kursu, ayakkabı tasarım

Devamını Oku »
Genel
Yaz Kursu

Yurt Dışı ya da Şehir Dışından Gelen Katılımcılarımız İçin Özel Olarak Düzenlenmiş Hızlandırılmış Gelinlik ve Abiye Kursu Kursun Amacı: Gelinlik ve Abiye kursunun içeriğinde, adayların

Devamını Oku »
Stilistlik
Elbise Çizimi

Elbise çizimleri nasıl yapılır, kolay elbise çizimi ve evde elbise çizimi nasıl yaparım gibi sorularla sıklıkla karşı karşıya geliyoruz. Bu iş sanıldığı gibi kolay bir

Devamını Oku »
Tshirt Tasarlama
Genel
Tshirt Tasarımı Yapma

Çeşit Çeşit Tshirt Tasarlayabilirsiniz! Tshirt tasarım en zevkli işlerden bir tanesidir. Modayla ilgili biriyseniz gerek kendiniz giymek için gerekse başkalarına yönelik olarak tshirt tasarımları yapabilirsiniz.

Devamını Oku »