DERİ MODEL MAKİNECİ

Deri Model Makinecisi Nedir?

Deri model makinecisi, deri model makinecisi hakkında bilgiler:
Modelist tarafından verilen dikim talimatına göre model ve malzeme özelliğine uygun kadın, erkek ve çocuk deri giyimi numune dikimi yapma, iş geliştirmeye yönelik önerilerde bulunma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

DERİ MODEL MAKİNECİ 2024 Deri model makinecisi

Deri Model Makinecinin Görevleri

 • Tekniğe uygun numune kesimi yapar.
 • Tekniğe uygun ayakçılık işlemlerini yapar.
 • Tekniğe uygun numune dikimi yapar.
 • Numune kontrolü yapar.
 • Tespit edilen hataları düzeltir.
 • Kullandığı araç-gerecin basit bakım ve onarımını yapar.

Deri Model Makineciliğinin İş Tanımı

Deri Model makineci, tekstil ürünlerinin üretiminde görev alan kişidir. Modelist ile birlikte çalışarak tasarımcının belirlediği kıyafet kalıplarını uluslararası ölçülere göre hazırlar. Model makineci bu kalıpları belirtilen şekillerde birbirine dikerek numuneler oluşturur. İhracat yapan veya kendi ürünlerini üreten firmalarda önemli bir rol oynar. İşte model makinecisinin görevleri:

 1. Deri Dikiminden Önce Hazırlıklar: Model makineci, dikim öncesi gerekli malzemeleri hazırlar ve kumaşları inceler.
 2. Kalıp Dikimi: Modelist tarafından verilen ürün talimatlarına uygun şekilde parçaları birleştirir ve numune oluşturur.
 3. Makine Seçimi: Her parçanın dikimi için farklı makine çeşitleri kullanılır. İhtiyaca göre çift iğne, düz makine, kemer, overlok gibi makineler tercih edilir.
 4. Numune Kontrolü: Ürünün dikimini tamamladıktan sonra numune kontrolü yapar ve gerekli düzeltmeleri yapar.
 5. Seri Üretim İçin Geliştirme: Seri üretim yapılacaksa, ürünlerin dikiş yöntemleri bu alana uygun şekilde geliştirilir.

Deri Model makineci, genellikle konfeksiyon atölyelerinde veya fabrikalarda çalışır. Doğru eğitim ve deneyimle bu alanda başarılı bir kariyer yapabilirsiniz. İlgilendiğiniz iş ilanlarını takip ederek başvuru yapabilirsiniz. 

Gelinlik ve Nişanlık Tasarım ve Dikim kursu için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.