Moda Fotoğrafçılığı

Moda fotoğrafçısı olmak için

Moda fotoğrafçısı olmak, grafik ve dergi sektöründe uzmanlık gerektiren bir iştir. Eğer bu uzmanlığı yakalayabilecek derecede yeteneğiniz varsa moda fotoğrafçısı olmak gayet güzel ve kazançlı bir meslektir. Güzel ve kazançlı olmasının yanında bazı dezavantajları da vardır tabii. Bunlardan biri moda fotoğrafçılığının çok yüksek tempolu bir meslek olmasıdır. Bir diğer dezavantajı ise stresli bir iş olmasıdır. Bir projeye başladığınızda zamanınızı çok planlı bir şekilde kullanmanız gerekir. Projeyi bitirmeniz gereken zamanda bitirmeniz üzerinde çalıştığınız proje için ve daha sonraki projeleriniz için son derece önemlidir.

Moda tasarımcıları genelde serbest olarak çalışır. Moda tasarım çalışmaları ajanslar tarafından potansiyel müşterilere gönderilir. Moda fotoğrafçıları komisyon ile çalışır. Bir projeye başlamadan önce moda fotoğrafçısı ile moda editörleri bir araya gelip projenin detaylarını görüşürler. Bir moda fotoğrafçısı tanınmış ise, kendi moda çekimlerini yapabilir ve bu moda çekimlerini pazarlayabilir.

Moda fotoğrafçılığı aslında zor bir iştir. Zorluğunun yanına bir de yalnız olmanız eklenince pek de cazip gelmeyebilir. Ama emin olun bu işi seven biri için moda fotoğrafçılığı olmak çok önemlidir. Karanlık odada normalden fazla zaman harcanır.

Moda fotoğrafçısı olmak ekip ruhunu gerektirir. Ekip ruhu olmadan moda fotoğrafçısı olmak mümkün değildir. Moda tasarımlarının fotoğraflarını çekerken makyöz, asistan ve diğer ekip arkadaşlarıyla uyum içinde çalışmak, üzerinde çalıştığınız projenin fotoğraflarına da yansıyacaktır.

Puanınız