Stilistlik

Stilistin Özellikleri

Stilistlik Özellikleri Nelerdir?

Stilistlik özellikleri, stilistlik özellikleri hakkında bilgiler:

Stilist mesleği, konuştuğu dile hakim olmalıdır. Bir projeyi tamamladıktan sonra projenin sunumunu yaparken kullandığı dil sunumu etkileyecektir. Akıcı konuşamayan bir stilist işvereni projesi hakkında ikna edemeyebilir. Konuştuğu dil hangisi olursa olsun stilist akıcı ve anlaşılır bir şekilde konuşmalıdır. Akıcı ve anlaşılır konuşma projenin değerine değer katar fakat proje sunumu sırasında akıcı olmayan bir konuşmanın yapılması projenin değerini düşürür.

Bir stilist yaptığı çalışmalarda ve projelerde dürüst olmalıdır. Baştan sona kadar sunum da dahil olmak üzere tüm aşamalarda dürüst olmalı yapabileceğinden fazlasını vadetmemelidir. Stilistlik mesleği dürüstlüğü ve güvenirliliği daha sonraki projelerinde bir bakıma onun referansı sayılacaktır. Dürüst olunmayan sunumlar ve projeler değerli olma vasfını yitirebilir.

Bir stilist eğitimli olmalıdır. Bu sadece akademik eğitim değildir.  Akademik eğitimin yanında davranışları bakımında da eğitimli olmalıdır. Böylece saygınlık kazanabilir. Çünkü sadece mesleki bilgi ve işinde çok iyi olması bazen yetmeyebilir.

Stilist telefonda akıcı bir şekilde konuşabilmelidir. Çünkü telefonda sürekli işiyle ilgili insanlarla görüşmeler yapmak durumundadır. Çalışmaların hızlı ilerlemesinde akıcı telefon görüşmelerinin rolü büyüktür. Stilist yaptığı yazışmalarda da imla kurallarına, dil bilgisine, dili doğru kullanmaya özen göstermelidir.

Stilist olabilmek niçin dayanıklı bir yapıya sahip olmak gerekmektedir. Çünkü stilistlik yapmak isteyen bir kimse uzun ve yorucu mesai saatlerine alışmak durumundadır. Vücudun dayanıklı olabilmesi de sağlıklı olmakla sağlanabilir. Sağlıklı bir vücuda sahip olan stilist uzun saatler çalışmalarını sürdürmeye devam edebilir.