SRC BELGESİ EĞİTİMİ

Src belgesi eğitimi
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Src Belgesi Nedir?

Src belgesi, src belgesi nedir? Tüm bilgiler:

Ticari Araç Sürücülerini alması gereken Src Belgesi nedir, src belgesi alma şartları ve diğer bilgiler.

Değerli sürücüler, SRC harflerinin açılımı “sürücü” demektir. SRC belgesi, karayollarında taşımacılık faaliyetlerinde bulunan şoförlerin sahip olmaları gereken bir belgedir. SRC belgesi, kullandığı aracın ruhsatında “ticari” ifadesi geçiyorsa bu aracı kullanan kişinin sahip olması gereken bir belgedir. Yani ticari olarak tescil edilmiş bir aracı karayollarında kullanan bir sürücü bu belgeye sahip olmalıdır. Karayolları taşımacılık faaliyetlerinde bulunan şoförler, taşıdıkları yolcu, yük, eşya ve kargo durumuna göre uygun SRC belgelerine sahip olmaları gerekir. Değerli sürücüler, aşağıda öncelikle SRC türü mesleki yeterlilik belgelerini ve daha sonra da SRC belgesi almanın şartlarını açıklayacağım. Öncelikle SRC belgelerini sınıflandıracak olursak; beş tür SRC belgesi karşımıza çıkmaktadır.

Bunlar:
1- SRC1: Uluslararası yolcu taşıyacak şoförlerin sahip olması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.(otobüs, minibüs vs. kullanabilirler)
2- SRC2: Yurt içerisinde yolcu taşıyacak şoförlerin sahip olması gereken SRC belgesidir.(otobüs, minibüs, taksi vs. kullanabilirler)
3- SRC3: Uluslararası yük, eşya taşımacılığı yapan şoförlerin sahip olması gerek SRC belgesidir. (kamyon, kamyonet, çekici vs. kullanabilirler)
4- SRC4: Yurt içerisinde eşya, yük taşımacılığı yapacak şoförlerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. (kamyon, kamyonet, çekici vs. kullanabilirler)
5- SRC5: Tehlikeli madde taşımacılığı yapan şoförlerin sahip olması gereken bir belgedir.
SRC 1 belgesine sahip sürücüler, SRC 2’ye de yetkilidirler. SRC 3 belgesine sahip sürücüler SRC 4 belgesine de yetkilidirler. SRC 5 belgesini almak için; daha önceden SRC3 veya SRC4 belgelerinden birine sahip olmak gerekir.

SRC Belgesi Almanın Şartları

1) Sürücüler, eğer 25 Şubat 2003 tarihinden önce B, C, D, E sınıfı sürücü belgelerinden birine sahip iseler mesleki yeterlilik eğitiminden muaf olma haklarından yararlanarak aşağıda belirtilen belgelerini ulaştırma Bakanlığına göndererek bakanlık incelemesi sonucunda kendilerine uygun görülen SRC belgelerine sahip olabilirler.
a) Faaliyet alanına göre SRC türü mesleki yeterlilik belgesini almak istediğine dair dilekçe alması gerekir.

modelistlik
Modelistlik
Modelistlik Kursu İstanbul

Yeni Ümit Kursları Modelistlik Kursu Eğitimi İstanbul ilinde faaliyet gösteren kursumuzda verilen modelistlik kursu, stilistlik ve moda tasarımı eğitimleri teorik ve temel eğitimden daha çok

Devamını Oku »
Kursumuzda Verdiğimiz eğitimler
Kurs
VERİLEN EĞİTİMLERİMİZ

Yeni Ümit Moda Akademisinde Hakkında 1998 Yılından beri eğitim hizmetini sürdüren Yeni Ümit Moda Akademisi Eğitimleri hakkında bilgiler:  Aşağıda, modelistlik kursu, stilistlik kursu, ayakkabı tasarım

Devamını Oku »
İplik Çeşitleri
Dikiş İpliği

Dikiş ipliği, makine hızında çalışabilecek konumda tasarlanarak üretilen malzemelerdir. Yani dikiş iplikleri çekim işlemi uygulanarak istenilen ölçülere getirilen farklı büküm ve katlar verilerek hazırlanan lif

Devamını Oku »
İplik Çeşitleri
Akrilik İplik

Dünyada en çok sentetik iplik olarak akrilik iplik kullanılmaktadır. Türkiye’de de polyesterden sonra en çok akrilik iplik tercih edilmektedir. Ülkemizde 2012 yılından başlayarak üretim kapasitesi

Devamını Oku »