SRC BELGESİ EĞİTİMİ

Ticari Araç Sürücülerini alması gereken Src Belgesi nedir, src belgesi alma şartları ve diğer bilgiler.

Değerli sürücüler, SRC harflerinin açılımı “sürücü” demektir. SRC belgesi, karayollarında taşımacılık faaliyetlerinde bulunan şoförlerin sahip olmaları gereken bir belgedir. SRC belgesi, kullandığı aracın ruhsatında “ticari” ifadesi geçiyorsa bu aracı kullanan kişinin sahip olması gereken bir belgedir. Yani ticari olarak tescil edilmiş bir aracı karayollarında kullanan bir sürücü bu belgeye sahip olmalıdır. Karayolları taşımacılık faaliyetlerinde bulunan şoförler, taşıdıkları yolcu, yük, eşya ve kargo durumuna göre uygun SRC belgelerine sahip olmaları gerekir. Değerli sürücüler, aşağıda öncelikle SRC türü mesleki yeterlilik belgelerini ve daha sonra da SRC belgesi almanın şartlarını açıklayacağım. Öncelikle SRC belgelerini sınıflandıracak olursak; beş tür SRC belgesi karşımıza çıkmaktadır.

Bunlar:
1- SRC1: Uluslararası yolcu taşıyacak şoförlerin sahip olması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.(otobüs, minibüs vs. kullanabilirler)
2- SRC2: Yurt içerisinde yolcu taşıyacak şoförlerin sahip olması gereken SRC belgesidir.(otobüs, minibüs, taksi vs. kullanabilirler)
3- SRC3: Uluslararası yük, eşya taşımacılığı yapan şoförlerin sahip olması gerek SRC belgesidir. (kamyon, kamyonet, çekici vs. kullanabilirler)
4- SRC4: Yurt içerisinde eşya, yük taşımacılığı yapacak şoförlerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. (kamyon, kamyonet, çekici vs. kullanabilirler)
5- SRC5: Tehlikeli madde taşımacılığı yapan şoförlerin sahip olması gereken bir belgedir.
SRC 1 belgesine sahip sürücüler, SRC 2’ye de yetkilidirler. SRC 3 belgesine sahip sürücüler SRC 4 belgesine de yetkilidirler. SRC 5 belgesini almak için; daha önceden SRC3 veya SRC4 belgelerinden birine sahip olmak gerekir.

SRC Belgesi Almanın Şartları:
1) Sürücüler, eğer 25 Şubat 2003 tarihinden önce B, C, D, E sınıfı sürücü belgelerinden birine sahip iseler mesleki yeterlilik eğitiminden muaf olma haklarından yararlanarak aşağıda belirtilen belgelerini ulaştırma Bakanlığına göndererek bakanlık incelemesi sonucunda kendilerine uygun görülen SRC belgelerine sahip olabilirler.
a) Faaliyet alanına göre SRC türü mesleki yeterlilik belgesini almak istediğine dair dilekçe,
b) 25 Şubat 2003 tarihinden önce alınmış B, C, D, E sürücü belgelerinden birinin fotokopisi,
c) T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı fotokopisi,
d) 4*6 ebadında 2 adet vesikalık fotoğraf

2) Sürücüler eğer 25 Şubat 2003 tarihinden sonra B, C, D, E sürücü belgesi sahibi olmuşlarsa bu durumda;
a) SRC Mesleki Yeterlilik Eğitime katılmak,
b) Eğitim süresince devamsızlık yapmamak,
c) Bu eğitim sonucundaki “eğitimi tamamlama” sınavında 100 üzerinden 60 puan alarak başarılı olmak,
d) Ayrıca Ulaştırma Bakanlığının açacağı sınavda 100 üzerinden 60 puan alarak başarılı olmak,
e) 66 yaşından gün almamış olmak,
f) Kullanılacak taşıtın niteliğine göre sürücü belgelerine sahip olmak
g) Büyük otobüs kullanacakların 26 yaşından gün almaları,
h) Uluslararası taşımalarda çalıştırılacak sürücülerin uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları zorunludur.

Sürücüler yukarıdaki şartlarla uygun SRC belgelerine sahip olabilirler ve sürücü belgelerine uygun araçları kullanabilirler.
Değerli sürücüler ben şahsen bir eğitimci olarak her sürücünün bu eğitimden yararlanması gerektiğine içtenlikle inanıyorum. Çünkü bu eğitimlerde hem daha önceki bilgilerinizi tekrarlayacak hem de yeni değişikliklerin farkına varmaktasınız. Bu bilgileri hayatınız boyunca kullanarak daha kaliteli bir iş yaşamı edinmektesiniz. Doğru bilgilere sahip olup bu doğru bilgilerini meslek yaşamında kullanan bir şoför çalıştığı iş yerindeki saygınlığı, değeri artmaktadır. Ve bu durum silsile yoluyla toplumun bütün katmanlarına yayılmaktadır.
Eğitim trafik kazalarını azaltmakta, ölüm ve yaralanma sayılarını azaltarak, maddi hasar oranını düşürerek toplum olarak mutlu olmamıza kaynaklık etmektedir.
Değerli sürücüler işimizin bizim yaşam tarzımızı doğrudan etkilediğini unutmamanız temennisiyle…

 

Kursumuz, Türk Tekstil Sektörünün en çok ihtiyaç duyduğu Modelistlik ve Stilistlik Mesleğini icra edecek kişilere eğitim vermek amacıyla T.C Milli Eğitim Bakanlığı na bağlı olarak 2003 yılında Yeni Ümit M.T.S.K Özel Öğretim Ltd.Şti bünyesinde 28 Yıllık Öğretmenlik Tecrübesine sahip olan Atilla USLU tarafından kurulmuştur

Ülkemizin tekstil sektöründe dünyadaki yeri üst sıralarda olduğunu düşünerek daha da zirveye taşınması ve zirvede kalması için kaliteli elemanların çoğalması gerekmektedir.Bu düşünceyle öncelikle eğitim sistemimizi yeniliklere açık ve en son teknolojiyi yakından takip ederek daha çağdaş ,dinamik,genç uzman eğitim kadrosuyla artık İstanbul da en çok tercih edilen kursların başında yer almaya başlamıştır. Öğrenci sayımız her geçen yıl ortalama yüzde 50 artarak zirveye ulaşmıştır. Bu güveni devam ettirebilmek için daha çok çalışarak daha iyi hizmet vermeye halkımızın desteğiyle devam edecektir.

Kurlarımızda eğitim alan öğrencilerimizi teknolojiyi yakınen takip etmeleri ve daha başarılı olamaları yönünden piyasada en fazla kullanılan ve sektörde teknolojiyi kullanarak bilgisayar destekli G.G.T/ Gerber Accumark sistemi ile bunun yanında piyasaya yönelik çalışmalarımızın öğrencilerimiz üzerinde olumlu etkileri olup kursumuzdan mezun olduktan sonra rahat bir şekilde sektörde yerlerini almaları sağlanmaktadır. Bu da bizi fazlasıyla sevindirmekte ve daha fazla haz almaktayız.

 

gerber eğitimi

Gerber V9 Eğitimi

Bilgisayarlı Modelistlik kurslarımızda AccuMark GERBER V9 programı ile her zaman bir adım önde olacaksınız.


Detaylar

İleri Düzey Modelistlik

İleri Düzey Modelistlik Kursu

Temel Modelistlik bilgisi olup, modelistlik alanında profesyonelleşmek isteyenler için ileri düzey modelistlik eğitimi


DetaylarHakkımızda


Eğitim merkezimiz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkili bir özel eğitim kurumudur. Eğitimlerimizin sonunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilmektedir.

Sınıflarımız on kişilik olup modern ve klimalıdır.

Bize Ulaşın


Yeni Ümit Eğitim Kurumları Ltd Şti.

Maraşal Çakmak Mah. Bağcılar Caddesi No:114 Kat:1-2-3-4-5 (Migros Üstü) Camlı Kahve - Güngören / İST
Tel: 0.212 641 13 13 - 0.212 506 73 40
Fax: 0.212 506 81 43

E-mail: info@yeniumitmodelistlik.com